16 maja 2024
Gospodarka i prawo

Brawo PiS! Rekord ćwierćwiecza! Inflacja w czerwcu prawie 16 proc.. Eksperci: To jeszcze nie koniec podwyżek

Inflacja w ubiegłym miesiącu wyniosła 15,6 proc.. To najwyższy odczyt od marca 1997 roku, czyli od ponad 25 lat. W ciągu miesiąca zaś paliwa zdrożały o prawie 10 proc., zaś nośniki energii o 3 proc..

Odczyt jest zgodny z oczekiwaniami. Eksperci oceniali, że inflacja przekroczy 15 proc., niektórzy spodziewali się nawet osiągnięcia 16 proc.. TUTAJ można przeczytać więcej na ten temat.

Aktualny wskaźnik jest najwyższy od marca 1997 roku. Wówczas inflacja wynosiła 16,6 proc..

GUS wskazuje, że najbardziej podrożały paliwa. W ciągu roku jest to podwyżka o 46,7 proc. (sic!), zaś w ciągu miesiąca 9,4 proc.. Nośniki energii zdrożały w ciągu roku o 35 proc., zaś w ciągu miesiąca o 3 proc..

Z żywnością jest trochę lepiej, choć wciąż źle. Podwyżka cen w ciągu roku wyniosła 14 proc., zaś w ciągu miesiąca o 0,7 proc..

– Spodziewamy się, że szczyt inflacji przypadnie w sierpniu. CPI prawdopodobnie znajdzie się w okolicach 16,5 proc. To bezpośrednie skutki reorganizacji łańcuchów dostaw oraz związanych z nimi niedoborów materiałów – podają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

– W głównych gospodarkach światowych już obecnie obserwujemy spadek popytu i rosnące zapasy. W takim otoczeniu firmy będą mieć coraz mniejszą możliwość podnoszenia cen – oceniają.

money.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net