Brawo! Rząd zniósł kary za złamanie restrykcji epidemicznych! Co prawda przez nieuwagę i pisanie na kolanie, ale jednak

W sobotę opublikowano w Dzienniku Ustaw tzw. ustawę covidową. Jej celem było przyznanie podwyżek lekarzom pracującym z osobami zarażonymi koronawirusem. Jak się jednak okazało, przez pomyłkę zlikwidowano przepis o karach administracyjnych za łamanie obostrzeń wprowadzonych pod pretekstem tzw. pandemii.

– Zwrócił na to uwagę dr Wojciech Górowski, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego UJ. Ekspert dostrzegł, że art. 15 pkt 7 nowelizacji zmienia ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2020 r. poz. 1845) poprzez nadanie nowego brzmienia art. 48a – podaje gazetaprawna.pl.

– W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ratownik jednostki współpracującej z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne podległej Ministrowi Obrony Narodowej może pobierać materiał z górnych dróg oddechowych w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 po odbyciu w tej jednostce przeszkolenia obejmującego procedurę pobrania materiału i jego zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa osób pobierających, potwierdzonego zaświadczeniem – głosi przepis po zmianie.

Tymczasem wcześniej przepis w tym punkcie nakładał możliwość nałożenia kary.

– Był to przepis o karach pieniężnych za niestosowanie się do ustanowionych w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanie epidemii nakazów, zakazów lub ograniczeń. Przewidywał do 30 tys. zł za niestosowanie się do np. do ograniczeń związanych z poruszaniem – zaznacza serwis.

Oznacza to, że obecnie nie ma możliwości nakładania kary 30 tys. złotych za łamanie restrykcji epidemicznych.

– Usunięto przepis o karach administracyjnych za łamanie covidowych obostrzeń. Zmiana ustawy nadała nowe brzmienie art. 48a, a to był przepis o karach pieniężnych za niestosowanie się do ustanowionych nakazów, zakazów lub ograniczeń. Przewidywał do 30 tys. zł kary administracyjnej – skomentowała na Facebooku Anna Kubala.

Odniosła się także do opinii, jakoby były teraz dwa przepisy 48a.

– Ja idę w kierunku problematyki w istnieniu dwóch przepisów o tej samej numeracji o kompletnie innej treści. Jak miałby brzmieć wyrok? „Nakładamy karę na podstawie art 48a”? I co dalej wyjaśnienie, o który artykuł chodzi? „na podstawie tego pierwotnego art. 48a, a nie tego nowego dodanego ustawą z dnia….”. Poza tym istnieje zasada orzekanie na korzyść. „Konsekwencją przepisu Kodeksu postępowania administracyjnego, nakazującego rozstrzyganie wątpliwości prawnych na korzyść tego, na którego nałożono jakiś obowiązek, np. kare administracyjną:
„Art.7a.§ 1. Jeżeli przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej, wątpliwości te są rozstrzygane na korzyść strony” – czytamy.

– BUBEL GONI BUBEL, ciężko być prawnikiem i funkcjonować w takim chaosie – podsumowała.

gazetaprawna.pl / facebook.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

One thought on “Brawo! Rząd zniósł kary za złamanie restrykcji epidemicznych! Co prawda przez nieuwagę i pisanie na kolanie, ale jednak

  • 4 grudnia 2020 o 09:35
    Permalink

    I dobrze, że rządzą nami idioci, bo gdyby byli to tylko zdrajcy, to mielibyśmy przechlapane.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.