19 maja 2024
Gospodarka i prawo

Ceny mieszkań w Polsce maleją, choć powoli. Eksperci spodziewają się znacznych spadków w niedługim czasie

– Po latach nieprzerwanego wzrostu cen na rynku nieruchomości zaczęły one spadać. Spektakularne załamanie sprzedaży notują także deweloperzy. Jeszcze w ubiegłym roku w biurach sprzedaży mieszkań ustawiały się kolejki, dziś świecą pustkami. Dochodzi do tego załamanie na rynku hipotek. Eksperci nie mają wątpliwości, że rynek nieruchomości przeżywa dziś zapaść – czytamy na money.pl.

Taką perspektywę eksperci przedstawiali już kilka miesięcy temu.

– Wiele osób nadal zaklina jednak rzeczywistość i powtarza jak mantrę, że ceny nieruchomości będą rosły. Nazywamy ich dziećmi hossy. Jednak ekonomii nie da się oszukać – mówił analityk rynku nieruchomości Tomasz Narkun.

Obecnie ceny mieszkań zaczęły spadać w większości większych miast w Polsce. Raport Expandera i Rentier.io potwierdza, że w 11 na 17 badanych miast ceny zmalały. Jak bardzo – to już zależy od konkretnego miasta. Spadki cen za metr kwadratowy wahają się od 0-3 proc. do nawet 10 proc..

Są to jednak spadki od maja tego roku. Najbardziej potaniały mieszkania w Częstochowie (10 proc.), Sosnowcu (7 proc.) i Gdańsku (4 proc.). Nieznacznie podrożały natomiast w Rzeszowie (1 proc.) Katowicach, Szczecinie, Radomiu (2 proc.) i trochę bardziej w Lublinie (4 proc.).

Wciąż jednak w dłuższej perspektywie są to ceny wyższe. W przypadku sprawdzania cen od czerwca ubiegłego roku, ceny za metr kwadratowy podrożały od 6 do nawet 21 proc..

– Raport Expandera i Rentier io – ceny mieszkań. Przeanalizowano 36 498 internetowych ofert sprzedaży, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Wynika z nich, że w czerwcu w porównaniu z majem ceny mieszkań spadły w 11 z 17 badanych miast – napisał na Twitterze Narkun, udostępniając tabelę z danymi z analizy.

– Zdaniem ekspertów na rynku nieruchomości nie ma już czynników, które podtrzymałyby popyt na mieszkania. Z powodu wzrostu stóp procentowych klienci, którzy finansowali zakup mieszkania kredytem, są dziś w zdecydowanym odwrocie. Statystyki pokazujące spadek zapytań o kredyty o 60 proc. potwierdzają ten trend – wskazuje portal money.pl.

Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich mówi zaś, że „w tym roku liczba rozpoczętych mieszkań jest niższa o jedną czwartą w porównaniu z ubiegłym rokiem”. Deweloperzy jednak spodziewają się spadku nawet do ponad 40 proc. w ujęciu rocznym.

Z kolei analityk firmy Expander Jarosław Sadowski wskazuje, że głównym powodem tego stanu rzeczy jest wzrost stóp procentowych.

– Z jednej strony kredyty hipoteczne stały się droższe i trudniej dostępne, co ogranicza popyt. Z drugiej strony zmusza to część kredytobiorców, którzy nie mogą sobie poradzić ze spłatą rat, do sprzedaży mieszkania. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy nie mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych – stwierdza Sadowski.

money.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net