22 maja 2024
Gospodarka i prawo

Ceny mieszkań w Warszawie i dużych miastach nadal spadają

W sierpniu nieznacznie zwiększyły się ceny transakcyjne mieszkań w Polsce. Mimo to w Warszawie i w dużych miastach ceny wciąż maleją.

– Ceny mieszkań w aktach notarialnych podpisywanych w stolicy oraz największych miastach Polski były w sierpniu nieznacznie niższe niż w lipcu, choć jednak w skali całego kraju, również w niewielkim stopniu, wyższe – podaje „Puls Biznesu”.

Indeks urban.one, który dotyczy lokali mieszkalnych w Polsce w sierpniu wyniósł 111,56 pkt. Oznacza to wzrost o 0,35 pkt., jak wynika z raportu Cenatorium przygotowanego dla PB i „Bankiera”.

Eksperci Cenatorium wskazują na „niekorzystne” otoczenie rynkowe budownictwa mieszkaniowego. Zapowiadają pogorszenie sytuacji w najbliższym czasie.

– Uważa tak prawie 70 proc. z nich, a jedynie 8 proc. liczy na poprawę warunków rynkowych. Pozostali skłaniają się do tego, że warunki gospodarcze pozostaną bez zmian – napisano w raporcie.

Zwrócono również uwagę na coraz gorsze nastroje konsumentów.

– Wzrasta lęk przed utratą pracy. Od pięciu miesięcy wartość wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu jest ujemna, a wzrost kosztów produkcji oraz cen energii może w najbliższych miesiącach doprowadzić do wyraźnego spowolnienia lub nawet stagnacji w przemyśle – podkreśla PB.

Dane GUS z kolei wskazują spadek dwóch najważniejszych wskaźników w budownictwie: Liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz wydawanie pozwoleń na budowę.

– Według Cenatorium przełoży się to na ograniczenia podaży w najbliższych miesiącach, a nawet w kolejnych 2-3 latach – wskazuje „Puls Biznesu”.

Raport Expandera i Rentier.io wskazuje z kolei, że w ostatnim kwartale mieszkania staniały w 13 z 17 badanych miast. Największe przeceny miały miejsce w Częstochowie (-9 proc.), Sosnowcu (-8 proc.) i Bydgoszczy (-5 proc.). Powodem, według ekspertów, były podwyżki stóp procentowych.

money.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net