Ceny paliw w Polsce dramatycznie rosną. Powodem m.in. spadek wartości złotego. Eksperci ostrzegają: Będzie jeszcze gorzej

Od kilku tygodni ceny paliw w Polsce gwałtownie rosną. Money.pl przytacza opinię ekspertów z e-petrol, którzy ostrzegają, że będzie jeszcze gorzej. Spowodowane jest to z jednej strony wzrostem ceny ropy na świecie, z drugiej jednak spadkiem wartości złotego.

– Paliwo za mniej niż 5 zł? Teraz to już coraz częściej rzadkość. Teoretycznie według danych e-petrol średnie ceny paliw to w tej chwili 4,86 zł za Pb95 i 4,85 zł za olej napędowy. W praktyce w Warszawie trudno znaleźć jednak stację benzynową z takimi cenami – czytamy na money.pl.

– W ciągu ostatniego tygodnia najbardziej, bo aż o 12 groszy, podrożała benzyna 98-oktanowa – w sprzedaży detalicznej jej litr jest oferowany po 5,16 zł. O 11 groszy więcej kierowcy płacą również za tankowanie Pb95 i oleju napędowego – informują eksperci z firmy e-petrol.

Na drastyczny wzrost cen nałożyły się dwie rzeczy. Na świecie wzrosła cena ropy. Jednocześnie złoty stracił na wartości. Jak zaznacza portal money.pl, koszt 1 euro to obecnie 4,5 zł.

– Zwyżkowa tendencja nie ominęła wyraźnie drożejącego także w hurcie autogazu – jego litr kosztuje przeciętnie 2,42 zł, tj. o 8 groszy więcej niż przed tygodniem – podkreśla e-petrol. Analitycy firmy wskazują, że paliwo jest najtańsze na południu Polski. W województwie śląskim benzyna bezołowiowa kosztuje 4,77 zł, podobnie i diesel. LPG z kolei najtańsze jest w województwie śląskim, gdzie można je zatankować w cenie 2,36 zł za litr.

– Najwięcej zakup benzyny Pb95 i Pb98 kosztuje natomiast na Kujawach i Pomorzu, gdzie ich średnie ceny wynoszą 4,96 i 5,28 zł/l. Tyle samo co w województwie kujawsko-pomorskim za Pb98 płaci się również na Opolszczyźnie, na której e-petrol.pl zarejestrował ponadto najwyższe ceny oleju napędowego. W tym regionie kraju jego litr kosztuje 4,93 zł. LPG z ceną równą 2,49 zł/l jest najdroższe na Podlasiu – informuje e-petrol.

money.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.