Ceny rosną, a przed Bożym Narodzeniem będzie apogeum. Sześciopak jaj droższy nawet o 1,65 zł. Jeszcze nie wiadomo, ile będzie kosztował zwykły chleb, ale nie będzie dobrze

– Rosnące w Niemczech ceny oleju opałowego, brak surowców dla przemysłu, problemy z transportem kontenerowym i inflacja to wszystko sprawia, że ceny wielu towarów konsumpcyjnych gwałtownie idą w górę. Wzrost cen szczególnie dotyczy żywności, mebli i wielu usług – informuje portal „Chip Online”.

Ostatni czas to okres wzrostów cen. Za makaron, jajka, mąkę, płatki owsiane oraz płyn do płukania tkanin klienci płacili w supermarketach średnio o 10 proc. więcej. Niestety, będzie jeszcze gorzej.

– Czołowi producenci makaronów (…) zapowiadają gwałtowny wzrost cen z powodu „wąskich gardeł”, niektóre produkty mogą podrożeć nawet o 25 proc. – podaje „Chip Online”. – Podwyżki są już w pełnym rozkwicie, niektóre rodzaje makaronów są już nawet o 16 centów droższe – podkreślono.

Wzrosną także ceny czekolad i detergentów. – Wyższe koszty produkcji są przerzucane na klientów – przypomina portal konsumencki.

Eksperci od handlu spodziewają się, że przed Bożym Narodzeniem pojawią się kolejne, duże podwyżki cen. Jak oceniają, należy oczekiwać cen większych od tych sprzed roku.

– Ceny oleju rzepakowego mogą wzrosnąć o 30 proc. – podaje „Focus Online”. – Ze sklepowych gazetek promocyjnych zniknęły takie produkty, jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy. Ofert specjalnych brak – zauważa CO.

Rosną również ceny owoców i warzyw. Sezonowe warzywa, jak pomidory, ogórki oraz sałata zwykle na jesieni drożeją, jednak eksperci ostrzegają, że podwyżki dotkną też „jesiennych” warzyw, takich jak kapusta, ziemniaki czy dynie.

– Z powodu niesprzyjającej aury tegoroczne zbiory ziemniaków były rozczarowujące, co także przełoży się na wzrost ich cen – powiedział szef okręgowego związku rolniczego Siegen-Wittgenstein, Henner Braach. – Według doniesień medialnych nawet klasyczne frytki na wynos mogą być w nadchodzącym kwartale cieńsze i mniejsze – dodaje portal „Chip Online”.

Duży wzrost cen przed Bożym Narodzeniem dotyczyć też będzie masła, cukru trzcinowego oraz maku, czyli składników potrzebnych do wypieków ciasta. Jajka z kolei mogą zdrożeć o 6 eurocentów (ok. 27 gr) za sztukę. Sześciopak jaj ekologicznych z kolei podrożeje nawet o 36 eurocentów (1,65 zł).

Wzrost cen składników do pieczenia oraz wyższa cena energii z kolei sprawiają, że znacząco podrożeje również zwykły chleb.

nczas.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net