19 marca 2024
Gospodarka i prawo

Chcą przedłużyć stan zagrożenia epidemicznego. „Nie chcemy wprowadzać zamieszania związanego z zakończeniem tego stanu”

– Termin zniesienia stanu epidemicznego chcemy ustalić optymalnie z punktu widzenia adresatów tych norm, to znaczy nie chcemy wprowadzać nadmiernego zamieszania związanego z ewentualnym zakończeniem tego stanu zagrożenia – powiedział cytowany przez prawo.pl przedstawiciel ministerstwa „zdrowia”.

Do 31 marca formalnie w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, który co i raz jest przedłużany. Jak się okazuje, departament zwany ministerstwem zdrowia chce jego kolejnego wydłużenia, do końca kwietnia.

Mało tego, władze samorządów wysuwają postulat przedłużenia tego stanu do końca czerwca. Ma to pomóc w uniknięciu problemów prawnych i organizacyjnych.

Prawo.pl podaje, że władze nie wykluczają dłuższego wariantu. Bardziej jednak przychylają się do opcji wydłużenia do końca kwietnia.

Portal podkreśla, że obecnie w administracji rządowej oraz w samorządach trwa przegląd regulacji prawnych, które trzeba będzie zaktualizować w momencie zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego. Wpływa on na obowiązywanie ustawy covidowej, która z kolei odsyła do kilkudziesięciu innych ustaw, tworząc niespotykane wręcz powiązania problemów.

– Termin zniesienia stanu epidemicznego chcemy ustalić optymalnie z punktu widzenia adresatów tych norm, to znaczy nie chcemy wprowadzać nadmiernego zamieszania związanego z ewentualnym zakończeniem tego stanu zagrożenia – powiedział przedstawiciel departamentu zwanego ministerstwem zdrowia, cytowany przez prawo.pl.

Przekładając z PR-owego na wspólną mowę, ministerstwo chce wydłużenia obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, by nie być zmuszonym do aktualizacji innych przepisów.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

Jakub Kowalski z Kancelarii Radców Prawnych Mierosławski, Galus, Możeś wyjaśnia, że w wielu przepisach wprowadzono przepisy przejściowe, np. 3-6 miesięcy. Mają one dać czas na przystosowanie się do zmian.

Ponadto zniesienie przepisów o stanie zagrożenia epidemicznego nie będzie powrotem do sytuacji sprzed 14 marca 2020 roku. Dłuższy czas na dostosowanie się do trybu działania sprzed Wielkiej Histerii mają samorządy.

Z kolei powiaty mają problem z funkcjonowaniem zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności (sic!).

– W związku z stanem zagrożenia epidemicznego, na podstawie art. 15h tzw. ustawy covidowej, ważność zachowują orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, których termin upłynął po 31 marca 2020 roku, czyli wejściu w życie nowelizacji o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Przepisy te stracą ważność po 60 dniach, od odwołania stanu zagrożenia – czytamy na nczas.com.

Portal prawo.pl podkreśla, że samorządy obawiają się „lawiny wniosków” od osób, którym skończyła się ważność orzeczenia. W efekcie nastąpią zatory w pracy komisji.

nczas.com / prawo.pl / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net