22 maja 2024
Gospodarka i prawo

Coraz więcej przestępstw kradzieży w sklepach

W 2022 roku liczba przestępstw kradzieży w sklepach wzrosła o 31,1 proc. w ujęciu rocznym. Przede wszystkim okradane są małe sklepy. W znacznej mierze łupem padają artykuły pierwszej potrzeby, np. żywność.

„Rzeczpospolita” przytoczyła dane Komendy Głównej Policji. Wynika z nich, że „w 2022 r. liczba przestępstw kradzieży w sklepach wzrosła aż o 31,1 proc. w ujęciu rocznym, do ponad 32,7 tys.”.

– Analizując dane z komend wojewódzkich, jedynie ta w Lublinie nie odnotowała wzrostu takich przestępstw. Z kolei liczba wykroczeń związanych z kradzieżami sklepowymi wzrosła o 21,5 proc., do 234,3 tys. – czytamy.

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji powiedziała, że kradzieże w sklepach spowodowane są m.in. przez rosnące ceny.

PROSIMY O WSPARCIE NASZYCH CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW. KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI

– Dla sklepów to oczywiście ogromne wyzwanie i także wzrost kosztów działalności – podkreśliła.

„Rzeczpospolita” zaznacza, że „nowe zjawisko, które widać teraz na rynku, to kradzieże produktów, które wcześniej nie ginęły masowo”. Łupem kradzieży padają „zwłaszcza o podstawowe produkty spożywcze”.

– Za tym głównie stoją osoby, które robią to z pewnego przymusu. Druga kategoria to towary luksusowe – np. perfumy, drogie alkohole, drobna elektronika itd. I za tymi kradzieżami głównie stoją zorganizowane grupy przestępcze – powiedział Maciej Tygielski, dyrektor zarządzający Grupą SkipWish.

Redakcja zaznacza, że „zmiany widać po tym, jakie sklepy są okradane”.

– Z policyjnych statystyk wynika, że liczba wykroczeń związanych z kradzieżami w dużych sklepach w 2022 r. wzrosła o 20,8 proc., do 188,3 tys. Szybciej, bo o 24,6 proc., wzrosła ich liczba w małych sklepach. Odnotowano ich już ponad 46 tys. – napisano.

rmf24.pl

fot. fot. ilustracyjne/fot. Tt/Polska Policja

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net