Czemu wciąż trwa Wielka Histeria? Być może dlatego, że najbogatsi ludzie świata bogacą się jeszcze bardziej, niż przed tzw. pandemią. Fortuny rosną o 25 proc. szybciej, niż w poprzednich latach

– 8 proc. wzrostu na świecie, aż 13 proc. w Polsce. Portfele najbogatszych stały się jeszcze większe, mimo globalnych zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Najbogatsi wzbogacili się na kryzysie – wzrost wyższy niż w poprzednich latach – poinformował portal money.pl.

Portal przytacza dane z „Rzeczpospolitej”. Wynika z nich, że w czasie Wielkiej Histerii fortuny najbogatszych ludzi świata wzrosły o 8 proc. w skali świata. Patrząc na Polskę, wzrost wyniósł aż 13 proc., czyli „dużo mocniej niż w latach poprzednich”.

W 2020 roku w rękach prywatnych było 431 bilionów USD, co jest wzrostem o 8 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Wcześniej majątki wzrastały średnio o 6 proc., jak wynika z przytoczonego globalnego raportu BCG.

Największe majątki posiadają mieszkańcy Ameryki Północnej oraz Europy Zachodniej. Natomiast to Azja notuje najszybsze tempo przyrostu. Wzrosty zanotowano także w Europie Wschodniej, gdzie średnio wyniósł on 12 proc., zaś w Polsce 13 proc..

– Polska i Rosja odpowiadają w sumie za połowę wyniku regionu – powiedziała jedna z autorek raportu BCG Anne Zakrzewski.

Według raportu, w Polsce osób z majątkami 0,25-1 mln USD jest 126,8 tys. osób. Do 2025 roku ich liczba może wzrosnąć do 203,4 tys..

Majątki o wartości 1-20 mln USD dotyczą 31,7 tys. osób. Przewiduje się wzrost tej liczby do 49 tys.. Majątki o wartości do 100 mln USD dotyczą jedynie 800 osób, przewidywany wzrost plasuje się na poziomie 1,3 tys.. Majątek powyżej 100 mln USD posiada około setki osób, do 2025 roku liczba ta ma się podwoić.

– W USA podziały są oczywiście większe, ale w Polsce dysproporcje w dochodach także rosną, mimo szczodrych programów socjalnych, które problem pogłębiają. Ich finansowanie spada bowiem na klasę średnią, której zamożność będzie dalej spadać – skomentował w rozmowie z „Rzeczpospolitą” jeden z ekonomistów.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.