23 czerwca 2024
Gospodarka i prawo

Czy leci z nami pilot? Policja potężnie zadłużona. Nie płacą za usługi i produkty

– Komendy wojewódzkie policji toną w długach. O największym długu poinformowała nas Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Zobowiązania na koniec roku budżetowego 2022 wyniosły tam prawie 33 miliony złotych – ustaliła „Wirtualna Polska”. Komendy Wojewódzkie są zadłużone „na potęgę”. Część dostawców przestała oferować policji swoje usługi ze względu na nieopłacanie należności. – Dotarliśmy do kilku wierzycieli, którzy dziwią się, że organ mający stać na straży prawa, ordynarnie to prawo łamie – podkreśla portal.

– Gdy na górze trwa przepychanka, ktoś wykonał usługę dla policji, sprzedał jej towar, teraz czeka na zapłatę. Tracą też sami policjanci, którzy muszą czekać na wypłatę nagród jubileuszowych czy odpraw, gdy przechodzą na emeryturę – powiedział portalowi krakowski funkcjonariusz.

WP zapytała 16 Komend Wojewódzkich o stan zadłużenia. Jak się okazuje, jest ono duże i nie wiadomo, kiedy zostanie spłacone.

– Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach podaje, że na koniec roku jej zadłużenie wynikające z niezapłaconych w terminie faktur wynosi 2 miliony 322 tys. zł, a zadłużenie dotyczy PKN Orlen. Komenda podaje, że w poprzednich latach takie zadłużenie nie występowało – czytamy na wp.pl.

Orlen nie odpowiedział na pytanie, ile winne mu są łącznie Komendy Wojewódzkie oraz czy podjęto działania windykacyjne albo egzekucyjne.

Tylko KW w Kielcach przesłała konkretne informacje o tym, komu i za co jest dłużna. Pozostałe zasłaniały się tajemnicą. Podały tylko łączną kwotę zadłużenia.

Największy dług ma KW w Katowicach.

– Zobowiązania w garnizonie śląskim na koniec roku budżetowego 2022 wynoszą 32 863 389,82 zł. Na koniec 2021 roku zobowiązania wynosiły 20 037 082,72 zł, a pod koniec 2020 r. – 19 412 026,06 zł – napisała w e-mailu KW „Wirtualnej Polsce”. Nie odpowiedziała już jednak na pytanie, czy są to długi przeterminowane.

Poznańska KW „z tytułu wydatków rzeczowych” na koniec ubiegłego roku miała dług w wysokości 18,6 mln zł. Szczecin – 1,2 mln zł.

– KWP w Szczecinie nie dokonała płatności zobowiązań wymagalnych z tytułu umów cywilno-prawnych dotyczących zakupywanych materiałów, towarów i usług – przekazała jednostka.

Szczecińska KW posiada również zobowiązanie niewymagalne z odroczonym terminem płatności na kwotę 4,4 mln zł. Chodzi o zakup usług medycznych, materiałów, części zamiennych, paliwa, energii czy usług serwisowych.

– W poprzednich trzech latach nie występowały przypadki powstania zobowiązań wymagalnych – KWP w Szczecinie na bieżąco dokonywała płatności wszelkich należności kontrahentów o charakterze cywilno-prawnym – przekazała nadkom. Mirosława Rudzińska z zespołu prasowego zachodniopomorskiej policji.

Z kolei KW w Rzeszowie na koniec roku była zadłużona na kwotę ponad 11,5 mln zł. Wrocław – prawie 1,2 mln zł.

– Komendy w Radomiu, Olsztynie, Gorzowie, Gdańsku i Lublinie poinformowały, że nie posiadają długów wymagalnych. Żadnego zadłużenia nie miał Białystok. Z kolei Bydgoszcz, Łódź oraz Opole uregulowały w ostatnim czasie wszystkie zobowiązania – czytamy.

W tekście przytoczone są także relacje przedsiębiorców, którzy nie otrzymywali pieniędzy na czas za wykonywane usługi. Tomasz Wicher miał otrzymać 1230 zł za sporządzoną opinię dla policji w Krakowie w kwietniu 2022 roku jako biegły z zakresu czasu pracy kierowców i budowy tachografów cyfrowych.

– Przestałem przyjmować zlecenia od policji, skoro nie wypłacała pieniędzy – stwierdził. Dodał, że gdy upominał się o pieniądze, odsyłano go do Warszawy.

Anonimowy policjant z Małopolski mówi, że „zatrzymane osoby czasem potrzebują pomocy lekarskiej”.

– Zdarza się, że lekarze nie mają odpowiednich leków, więc wypisują recepty. Policjant idzie do apteki i bierze fakturę na policję. A ta potem zwleka z płatnością. Z badaniami jest też inny problem. Placówki zwyczajnie odmawiają zajęcia się zatrzymanym, bo policja nie opłaciła wcześniej przeprowadzonych badań – ujawnia.

W Wielkopolsce jeden z przedsiębiorców wykonał dla policji drobny remont za 15 tys. zł. Termin płatności minął pół roku temu, pieniędzy nadal nie otrzymał. Prosił o anonimowość, by „po złości” nie ustawiono jego faktury do spłaty na koniec kolejki.

wp.pl

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net