Do więzienia za brak tablicy rejestracyjnej. Nowe przepisy od marca

Od marca w życie wejdą nowe przepisy dotyczące m.in. tablic rejestracyjnych samochodu. Za używanie niewłaściwych będzie groziła już nie grzywna, ale do 5 lat więzienia.

Zmiany przepisów mają dotyczyć zmiany tablic na pojeździe oraz używanie fałszywych tablic.

– Przy zakupie samochodu z zagranicy to „normalna” rzecz. By wrócić niezarejestrowanym pojazdem do domu zakłada się nierzadko podróbki na wzór tablic niemieckich, które zostały w tym kraju przy wyrejestrowaniu pojazdu. Choć co „sprytniejsi” po prostu zakładają polskie tablice, nieprzypisane do tego pojazdu. Podrabianych tablic używa się jeszcze w innych sytuacjach – wyjaśnia autokult.pl.

Zmiany obejmują art. 306c kodeksu karnego.

– Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5- czytamy w paragrafie pierwszym nowelizacji.

– Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego – brzmi drugi paragraf.

PROSIMY O WSPARCIE NASZYCH CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW. KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI

Wspomniana nowelizacja wchodzi w życie 14 marca. „Auto Kult” podkreśla, że drugi paragraf „penalizuje samo użycie tablicy rejestracyjnej, a nie na przykład użycie jej w celu popełnienia przestępstwa”.

– Zatem samo założenie na pojazd innej tablicy niż ta przypisana do pojazdu jest już przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – podkreśla portal.

Zwrócono uwagę na przypadki, gdy np. nowożeńcy jadą samochodem z tablicą z napisem „Młoda para”. Choć raczej za samo użycie tablicy nie będzie kary – ponieważ nie jest to użycie tablicy za autentyczną – to za zakrycie nią tablicy właściwej kara już może być wymierzona.

autokult.pl

fot. ilustracyjne/fot. Lubelska Policja

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Jeden komentarz do “Do więzienia za brak tablicy rejestracyjnej. Nowe przepisy od marca

  • 22 lutego 2023 o 13:08
    Bezpośredni odnośnik

    A to taki wielki problem, że Młoda Para nie będzie już mogła podmieniać tablicy? To sobie nad tablicą nakleją napis „Młoda Para”. Czy komuś przyszło do głowy, by nowożeńcy zasłaniali lub wymontowywali w aucie kierunkowskazy, światła stop, lub światła mijania? Nie? No to tablic też mają więcej nie dotykać i sprawa załatwiona.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net