Dobra zmiana uderza w TVP i PR

Oczekiwano zasilenia, tymczasem przychodzą kolejne straty. Wyrok sądu ws. rządowych stacji radiowych i telewizyjnych stawia TVP i Polskie Radio w trudnej sytuacji. Spółki będą musiały zapłacić fiskusowi dziesiątki milionów złotych.
Radio i telewizja uważały, że mogą odliczać cały podatek od zakupu sprzętu. Tymczasem fiskus się temu sprzeciwił i stwierdził, że wolno go odliczać jedynie w takim zakresie, w jakim nadawcy prowadzą działalność komercyjną. Działalność „misyjna” bowiem jest finansowana z abonamentu.
Sprawa trafiła do Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wczoraj przegrało Polskie Radio, zaś 31 stycznia TVP. Sądy bez cienia wątpliwości stwierdziły, że działalność abonamentowa nie jest działalnością gospodarczą. Oznacza to, że spółki będą musiały odliczyć mniej podatków naliczonych z faktur. Wszystko to dzięki nowym zmianom w naliczaniu podatku VAT, które weszły w życie od zeszłego roku.
TVP szacuje swoje straty na 60-70 mln złotych rocznie. Polskie Radio zaś wyliczyło swoje straty na 14,5 mln złotych. – Nieodliczony VAT wykazujemy jako koszt w podatku dochodowym, przez co zmuszeni jesteśmy do wyboru: albo generujemy stratę, albo ograniczamy drastycznie wydatki na funkcjonowanie radia – mówi Małgorzata Skrzyszewska, dyrektor Biura Ekonomii i Finansów Polskiego Radia S.A.
Przeciwko zmianom występowali też prezesi TVP. Janusz Daszczyński próbował rozwiązać sprawę na drodze sądowej. Jacek Kurski zaś bardziej polubownie, wykorzystując swoje koneksje w socjalistycznej partii rządzącej.
W ostatnim czasie wzrósł górny limit wynagrodzenia prezesa TVP. Nie wiadomo, ile wynosi miesięczna pensja Jacka Kurskiego, ale maksymalne wynagrodzenie miesięczne z naszych kieszeni może wynosić do 52 tys. złotych. W tę sumę nie wliczają się nagrody z zysku.
W ostatnich dniach minister Morawiecki powiedział, że „bez wsparcia państwa firmy nigdy nie będą mogły rozwinąć skrzydeł”. Póki co państwo niszczy nawet własne instytucje z powodu wysokich podatków i niejasnych zasad rozliczeniowych.
CWIK/Interia.pl, Kontrrewolucja.net
Przekaż wieści dalej!