28 września 2023
Gospodarka i prawoWiadomości

Dobra zmiana uderza w TVP i PR

Facebook
Facebook

Oczekiwano zasilenia, tymczasem przychodzą kolejne straty. Wyrok sądu ws. rządowych stacji radiowych i telewizyjnych stawia TVP i Polskie Radio w trudnej sytuacji. Spółki będą musiały zapłacić fiskusowi dziesiątki milionów złotych.

Radio i telewizja uważały, że mogą odliczać cały podatek od zakupu sprzętu. Tymczasem fiskus się temu sprzeciwił i stwierdził, że wolno go odliczać jedynie w takim zakresie, w jakim nadawcy prowadzą działalność komercyjną. Działalność „misyjna” bowiem jest finansowana z abonamentu.

Sprawa trafiła do Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wczoraj przegrało Polskie Radio, zaś 31 stycznia TVP. Sądy bez cienia wątpliwości stwierdziły, że działalność abonamentowa nie jest działalnością gospodarczą. Oznacza to, że spółki będą musiały odliczyć mniej podatków naliczonych z faktur. Wszystko to dzięki nowym zmianom w naliczaniu podatku VAT, które weszły w życie od zeszłego roku.

TVP szacuje swoje straty na 60-70 mln złotych rocznie. Polskie Radio zaś wyliczyło swoje straty na 14,5 mln złotych. – Nieodliczony VAT wykazujemy jako koszt w podatku dochodowym, przez co zmuszeni jesteśmy do wyboru: albo generujemy stratę, albo ograniczamy drastycznie wydatki na funkcjonowanie radia – mówi Małgorzata Skrzyszewska, dyrektor Biura Ekonomii i Finansów Polskiego Radia S.A.

Przeciwko zmianom występowali też prezesi TVP. Janusz Daszczyński próbował rozwiązać sprawę na drodze sądowej. Jacek Kurski zaś bardziej polubownie, wykorzystując swoje koneksje w socjalistycznej partii rządzącej.

W ostatnim czasie wzrósł górny limit wynagrodzenia prezesa TVP. Nie wiadomo, ile wynosi miesięczna pensja Jacka Kurskiego, ale maksymalne wynagrodzenie miesięczne z naszych kieszeni może wynosić do 52 tys. złotych. W tę sumę nie wliczają się nagrody z zysku.

W ostatnich dniach minister Morawiecki powiedział, że „bez wsparcia państwa firmy nigdy nie będą mogły rozwinąć skrzydeł”. Póki co państwo niszczy nawet własne instytucje z powodu wysokich podatków i niejasnych zasad rozliczeniowych.

CWIK/Interia.pl, Kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net