10 czerwca 2024
Gospodarka i prawo

Fotowoltalika zadzwoniła do Europejskiej Agencji Kosmicznej? ESA zamierza tworzyć farmy słoneczne w kosmosie

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) pracuje nad technologią umieszczania farm fotowoltalicznych w kosmosie. Brytyjski astronauta Tim Peak przekonuje, że ta „koncepcja już niedługo będzie całkowicie wykonalna, a do tego opłacalna”.

Peak zwrócił uwagę, że wynoszenie ciężkich obiektów na niską orbitę okołoziemską jest z roku na rok coraz tańsze. W związku z tym niedługo może stać się opłacalne instalowanie paneli fotowoltalicznych w kosmosie.

ESA już bada taką możliwość. Instytucja planuje przedstawić Unii Europejskiej uzasadnienie biznesowe inwestycji do 2025 roku.

Program ma nazywać się Solaris ESA. Wstępne założenia wskazują, że panele słoneczne wystrzelone w kosmos będą tak zainstalowane, by połączyć się automatycznie w przestrzeni kosmicznej i zbudować farmę słoneczną.

ESA ocenia, że inwestycja będzie opłacalna, jeśli ładunki można będzie wysłać w kosmos za 1 tys. USD lub mniej za kilogram.

– Do tej pory rzeczywiste koszty wyniosły około 2700 dolarów za kilogram – powiedział Tim Peak.

Dodał, że koszty wysyłania ciężkich ładunków w kosmos mogą zmaleć dzięki korzystaniu z firmy SpaceX Elona Muska.

– Korzystanie z rakiety Falcon Heavy może obniżyć tę kwotę do około 1500 dolarów za kilogram ładunku, a statek kosmiczny Starship może zmniejszyć tę kwotę do nawet 300 dolarów za kilogram – podkreślił.

– Jeśli uda się zbudować farmy słoneczne w kosmosie, można przesłać tę energię do stacji naziemnych. Oznacza to, że czysta, nieograniczona energia z kosmosu będzie dla nas dostępna – podsumował.

rmf24.pl

fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net