Gaz z Rosji. Putin zmienia walutę płatności. Rubel poszedł w górę

Rosyjska gazeta „Kommersant” podała, że „rosyjski rubel zyskuje na moskiewskiej giełdzie, po tym jak prezydent Rosji Władimir Putin polecił Gazpromowi przyjmować płatności za gaz w rublach (a nie dolarach i euro) od 'nieprzyjaznych Rosji państw'”.

Wygląda na to, że za gaz z Rosji płacić będzie się w rublach. A przynajmniej w przypadku niektórych państw. Agencja Interfax podała, że prezydent Rosji polecił rządowi i bankowi centralnemu przygotowanie operacji pozyskiwania rubli na rynku wewnętrznym Rosji. Ma dotyczyć ona nabywców gazu z Rosji.

Putin podkreślił, że Rosja będzie nadal dostarczała gaz na Zachód zgodnie z obowiązującymi kontraktami. Zmieni się jednak waluta rozliczeń.

W efekcie zapowiedzi, kurs dolara spadł do poziomu poniżej 100 rubli na moskiewskiej giełdzie po raz pierwszy od 20 dni. O godz. 13.30 kosztował już 101,55 rubla. Euro spadło do 111,65 rubla.

– USA i UE w zasadzie ogłosiły niewypłacalność w odniesieniu do zobowiązań wobec Rosji. I teraz każdy na świecie wie, że zobowiązania w dolarach i euro mogą nie zostać wypełnione. Jest całkowicie oczywistym, że w związku z tym otrzymywanie zapłaty w euro i dolarach za nasze towary nie ma żadnego sensu. Dlatego podjąłem decyzję, by wdrożyć jak najszybciej zestaw rozwiązań dla realizacji płatności w rublach za rosyjski gaz – powiedział Putin cytowany przez rosyjski „Kommersant” podczas spotkania z rządem.

7 marca Rosja oficjalnie ogłosiła listę państw uznawanych za „nieprzyjazne Rosji”. Poza USA, trafiły na nią: Kanada, UE, Zjednoczone Królestwo, Ukraina, Czarnogóra, Szwajcaria, Albania, Andora, Islandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Macedonia Północna, a także Japonia, Korea Południowa, Australia, Mikronezja, Nowa Zelandia, Singapur i Tajwan.

interia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

One thought on “Gaz z Rosji. Putin zmienia walutę płatności. Rubel poszedł w górę

  • 31 marca 2022 o 08:50
    Permalink

    Zawsze twierdzilem i twierdze, ze swiat powinien zrzucic amerykanskiego dolara jako walute transakcyjna. Kazdy kraj powinien placic swoja waluta. Za ten krok mozna Wladimira Putina pochwalic. Szkoda tylko tych narodow, ktorzy jeszcze siedza spokojnie i chca wziac na siebie koszty glupoty i podlosci politykow, trzymajacych kurs amerykanskiego konglomeratu wojny, swiatowego terroryzmu, zwyklego okradania poslusznych panstw i zbrodni na narodach swiata , ktorym zmieniono wladze, ktore zapomnialy co to jest suwerennosc i niepodleglosc. Polska, jak zwykle pcha swoje lapy tam gdzie nie powinna, myslac ,ze amerykanskie bydlopasy beda walczyc o Polske.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net