Glapiński potwierdza: „Stopy procentowe będą rosły, rośnie zatrudnienie i wynagrodzenia”

– Nadal będziemy podnosić stopy procentowe, aż osiągniemy pewność, że inflacja się obniży – ogłosił dziś prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Jak dodał, „w przyszłości, nie tak odległej, nadejdzie czas obniżania stóp procentowych”.

– Rada Polityki Pieniężnej od kilku miesięcy podnosi stopy procentowe. Będziemy to robić nadal, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży – przekonywał prezes NBP Glapiński. Raczył zauważyć, że „to przykra wiadomość” dla osób z kredytami, jednak „to dobra wiadomość” – jego zdaniem – dla osób interesujących się stanem gospodarki.

Glapiński podkreślił, że osoby teraz płacące więcej, kiedyś będą płaciły mniej, gdy stopy będą obniżane.

– Naszym celem jest średni okres, czyli mniej więcej dwa lata. Staramy się zredukować inflację do poziomu wyznaczonego przez nasze założenia – twierdził szef NBP.

– Chcemy, by podnoszenie stóp i walka z inflacją odbywały się przy utrzymaniu wysokiego tempa wzrostu gospodarczego i przy tak niskim bezrobociu, jak obecnie. Nie chcemy przedobrzyć, tzn. wtrącić gospodarkę w zły stan i spowodować bezrobocie – przekonywał.

Ponadto Adam Glapiński mówił, iż „mało który kraj może się pochwalić tak korzystnymi wynikami gospodarczymi”, co ma być najlepszym i empirycznym dowodem na to, że walka z inflacją w Polsce odbywa się „w odpowiednim tempie i z właściwą dynamiką wzrostu stóp procentowych”.

– Gdyby ta dynamika była niewłaściwa, moglibyśmy mieć już stłumiony wzrost gospodarczy, brak wzrostu wynagrodzeń, i bezrobocie – mówił.

– Przekroczyliśmy poziom zatrudnienia sprzed pandemii, w dwucyfrowym tempie rosną wynagrodzenia. Utrzymanie wysokiego wzrostu przy rekordowy niskim bezrobociu w sytuacji, gdy przy naszej wschodniej granicy trwa wojna – największa od II wojny światowej – świadczy o ogromnej sile gospodarki i o ogromnej motywacji Polaków – przekonywał prezes NBP.

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,75 pproc.. Główna stopa NBP wzrosła z 4,5 do 5,25 proc..

rmf24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net