Glapiński: RPP będzie kontynuowała podwyższanie stóp procentowych

Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że „Rada Polityki Pieniężnej będzie prawdopodobnie kontynuowała podwyższanie stóp procentowych w kolejnych miesiącach”. Jak zaznaczył, będzie tak do czasu, aż RPP „osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży”.

– Jako prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, chcę wyraźnie podkreślić, że nasze zobowiązania konstytucyjne i ustawowe traktujemy bardzo poważnie. Dlatego właśnie w październiku rozpoczęliśmy zdecydowane podwyższanie stóp procentowych, które prawdopodobnie będziemy kontynuować w kolejnych miesiącach, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży – napisał prezes NBP Adam Glapiński w opublikowanym na portalu „Obserwator Finansowy” przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.

– Działamy przy tym rozważnie: chcemy sprowadzić inflację do celu, ale z uwagi na jej w dużym stopniu podażowy charakter, staramy się tak skalibrować tempo zaostrzania polityki pieniężnej, aby nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych – dodał.

Przypominamy, że inflacja w Polsce bije obecnie rekordy. W ubiegłym miesiącu – według GUS – inflacja wyniosła 12,3 proc.. Według oficjalnych założeń polityki pieniężnej NBP, cel inflacyjny wynosi 2,5 proc..

Innymi słowy, stopy procentowe mogą rosnąć bardzo długo i bardzo wysoko.

money.pl / nbp.pl / kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net