17 maja 2024
Gospodarka i prawo

GUS podał dane za sierpień. Ceny wzrosły o ponad 10 proc.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dane inflacyjne za sierpień. Pokryły się one z tzw. szybkim szacunkiem. Ogólnie ceny wzrosły w ciągu roku o 10,1 proc..

Według danych GUS, ceny ogółem wzrosły rok do roku o 10,1 proc.. Z kolei miesiąc do miesiąca ceny ogółem pozostały bez zmian.

– W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług utrzymały się na tym samym poziomie (w tym towarów spadły – o 0,2 proc., a ceny usług wzrosły – o 0,6 proc. – podkreślił GUS.

W ciągu roku najbardziej zdrożały: Edukacja (13,5 proc.), żywność i napoje bezalkoholowe (12,7 proc.), używanie mieszkania lub domu i nośniki energii (12 proc.) oraz napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (11,1 proc.).

Jedna dziedzina tylko staniała w ciągu roku. To transport, który w ciągu roku potaniał o 1,7 proc..

Portal Polsat News przywołuje wypowiedź szefa NBP Adama Glapińskiego. Prezes Glapiński przekonywał niedawno, że inflacja za wrzesień ma być już jednocyfrowa i ma wynosić „nieco powyżej 8,5 proc.”. Dodał, że ceny jednak będą zapewne jeszcze rosnąć w sektorze usług.

Przypominamy przy tej okazji, by nie popełniać dość powszechnego błędu. Zmniejszająca się inflacja nie oznacza, że ceny spadają, lecz tylko wolniej rosną.

polsatnews.pl / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne/fot. freeimages.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net