Inflacja szaleje. Najwyższy wzrost cen od prawie dekady

Ceny towarów i usług w maju tego roku w porównaniu z majem ubiegłego roku wzrosły średnio o 4,8 proc., jak wynika z tzw. szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu zaś maja z ubiegłym miesiącem, ceny wzrosły o 0,3 proc..

– Inflacja w wysokości 4,8 proc. oznacza, że tempo wzrostu cen jest najwyższe od prawie dekady, a dokładniej od listopada 2011 roku. Majowy odczyt jest wyższy od kwietniowego, gdy inflacja rdr wyniosła 4,3 proc. – podaje rmf24.pl.

Największa podwyżka dotyczy paliwa. W ciągu roku jego cena wzrosła aż o 33 proc.. Choć w zeszłym roku ceny ropy były najniższe od lat, tak od tamtej pory konsekwentnie drożała. W porównaniu do kwietnia zaś, cena paliwa staniała o 0,9 proc..

Z szacunku GUS wynika również, że o 4,4 proc. w stosunku do ubiegłorocznego maja oraz o 0,3 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca podrożała energia. Z kolei żywność oraz napoje bezalkoholowe podrożały odpowiednio o 1,7 i 0,6 proc..

Dokładne informacje o tym, co i o ile podrożało, będą dostępne w połowie czerwca.

– Inflacja znajduje się obecnie powyżej celu Narodowego Banku Polskiego, który wynosi 2,5 proc. z możliwym odchyleniem o 1 pkt proc. Wielu ekonomistów zastanawiało się, czy w związku z tym Rada Polityki Pieniężnej nie powinna podnieść stóp procentowych, jednak RPP wstrzymywała się z zaostrzaniem polityki, a prezes NBP Adam Glapiński zapewniał, że inflacja jest przejściowa. Ostatnio jednak bank centralny zaskoczył i nie odkupił obligacji skarbowych, co może sugerować zmianę wytyczonego „gołębiego” kursu – czytamy na rmf24.pl.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.