Inflacja trwa. GUS podał dane. Ponad 16 proc.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. rok do roku. Z kolei miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 1,1 proc..

– Inflacja w marcu rok do roku wyniosła 16,2 proc. W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 1,1 proc. – przekazał GUS.

Wskaźnik inflacji rdr jest niższy, niż w lutym. Wciąż jednak wyższy, niż zakładali wcześniej ekonomiści, którzy spodziewali się wyniku 15,8 proc..

Poza ogólnym wynikiem 16,2 proc., w wielu konkretnych aspektach inflacja wyniosła znacznie więcej. Np. żywność podrożała o 24 proc. zaś energia 26 proc.. Paliwo podrożało z kolei o 0,2 proc..

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

– W lutym inflacja wyniosła 18,4 proc. Według rządu, Narodowego Banku Polskiego oraz ekspertów był to najwyższy poziom tego wskaźnika w tym roku. W kolejnych miesiącach będzie on coraz niższy – ale to wiążę się głównie z tym, że poziom cen porównujemy do ubiegłego roku, a przez większość 2022 roku ceny rosły w bardzo szybkim tempie. W tym roku ceny dalej będą rosły – tylko wolniej – podaje rmf24.pl.

Niektórzy ekonomiści z prezesem NBP Adamem Glapińskim na czele przekonują, że na koniec roku inflacja będzie jednocyfrowa. Co ciekawe, prognozy NBP taki stan rzeczy zakładają dopiero na koniec 2024 roku.

rmf24.pl / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne/fot. freeimages.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net