23 czerwca 2024
Gospodarka i prawo

Inflacja w czerwcu. Eksperci: Przekroczy 15 proc., szczyt przesunie się na III kwartał

Choć wstępne dane GUS opublikuje dopiero w piątek, eksperci spodziewają się przekroczenia 15 proc. inflacji w czerwcu. Niektórzy wskazują, że może dobić nawet do 16 proc..

Według wstępnego szacunku GUS, inflacja w ubiegłym miesiącu rok do roku wyniosła 13,9 proc.. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Tymczasem odczyt za czerwiec może być znacznie gorszy i wcale nie będzie to oznaczało, że to ostatnie słowo władz.

Według analityków PKO Banku Polskiego, inflacja za czerwiec wyniesie ponad 15 proc.. Głównym powodem będą ceny paliw, w mniejszym stopniu ceny żywności.

Zwracają również uwagę, że szczyt szalejącej drożyzny może przesunąć się na III kwartał obecnego roku. W taki wypadku największa inflacja wciąż byłaby przed nami.

Jeszcze bardziej pesymistyczne są analizy ekspertów z Credit Agricole Bank Polska.

– Naszym zdaniem zwiększyła się ona w czerwcu do 15,7 proc. rok do roku wobec 13,9 proc. w maju. Uważamy, że wyższa inflacja w czerwcu będzie efektem wyższych wkładów wszystkich głównych składowych koszyka inflacyjnego (inflacji bazowej oraz cen żywności, paliw i innych nośników energii). Nasza prognoza kształtuje się powyżej konsensusu (15,6 proc.) – oceniają.

– Oczekujemy, że stopy procentowe zostaną podniesione o 0,75 pkt proc. w lipcu i o kolejne 0,50 pkt proc. we wrześniu i październiku, a tym samym stopa referencyjna osiągnie poziom 7,75 proc. w IV kw. br., a cykl zacieśniania polityki pieniężnej zostanie zakończony – napisali w MAKROmapie eksperci Credit Agricole.

Z kolei według analityków mBanku, inflacja wyniesie 15,6-16 proc..

interia.pl / kontrrewolucja.net

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net