Inflacja w Polsce najwyższa w tym stuleciu. Tempo wzrostu cen wyższe, niż zakładali ekonomiści. Prawie 8 proc. rok do roku

– Inflacja CPI znów mocno przyspieszyła i to do najwyższego poziomu w XXI wieku. Tempo wzrostu cen ponownie przewyższyło oczekiwania ekonomistów. Już w przyszłym tygodniu o stopach procentowych znów decydować będzie RPP – poinformował portal bankier.pl.

Ceny towarów i usług (CPI) w tym miesiącu wzrosły w porównaniu do ubiegłorocznego listopada o 7,7 proc.m, jak wynika z najnowszego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W stosunku do października zaś wzrost wyniósł zaś aż 1 proc..

Choć i tak zakładano wysoką inflację, to rzeczywistość ponownie przebiła oczekiwania ekonomistów. Zakładano bowiem, że inflacja rok do roku wyniesie 7,4 proc. przy miesięcznej dynamice 0,6 proc..

To najwyższa inflacja w XXI wieku. Ostatnim razem wyższa inflacja była w grudniu 2000 roku i wynosiła 8,5 proc.. W styczniu 2001 roku zaś zmniejszyła się do 7,4 proc..

– Kolejny miesiąc, kolejna negatywna niespodzianka inflacyjna – napisał na Twitterze Michał Żuławiński, redaktor portalu bankier.pl. Udostępnił przy tym tabelę z ostatnich miesięcy wskazującą na oczekiwany poziom inflacji i jej realną wysokość. Widać wyraźnie, że od marca praktycznie cały czas wzrost cen był szybszy, niż zakładano. Wyjątkami były maj – gdzie inflacja wyniosła zgodnie z założeniami 4,8 proc. – i czerwiec, gdzie wyniosła 4,4 proc. przy spodziewaniu się jej na poziomie 4,6 proc..

GUS oszacował, że inflacja w kwestii paliw wyniosła 36,6 proc., nośników energii – 13,4 proc., natomiast żywności i napojów bezalkoholowych – 6,4 proc..

bankier.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net