28 marca 2024
Gospodarka i prawoWiadomości

Jednak! Usłyszymy o Mateuszu M. i Jacku S.? Onet nieoficjalnie: NIK złoży zawiadomienie do prokuratury jeszcze w tym tygodniu

– Najwyższa Izba Kontroli w związku z publikacją raportu z kontroli dotyczącej organizacji niedoszłych wyborów prezydenckich w maju ub.r., jeszcze w tym tygodniu skieruje kolejne wnioski do prokuratury. Tym razem dotyczyć one będą najważniejszych urzędników w państwie: premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacka Sasina, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka – poinformował „Onet”.

Onet.pl nieoficjalnie dowiedział się, że NIK w zawiadomieniach do prokuratury zamierza zarzucić czterem wymienionym urzędnikom przekroczenie uprawnień oraz rażące działanie na szkodę publicznego interesu.

Raport NIK został zaprezentowany przez samego prezesa instytucji, Mariana Banasia. Pierwotnie miał zostać przedstawiony 18 maja, jednak termin został przyspieszony. Jak zaznacza „Onet”, „nie można wykluczyć, że na tę decyzję wpływ miały kolejne działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które tuż po publikacji Onetu wkroczyło do podwarszawskiego domu syna Mariana Banasia”.

– Chodziło o sprawę krakowskiej kamienicy należącej do szefa NIK. Premier stwierdził wówczas, że nie jest to odwet „za artykuł Onetu” – podaje onet.pl. – Według naszej wiedzy na zlecenie prokuratury podjęto pewne rutynowe czynności. W związku z tym odpowiednie organa wykonują to co do nich należy. Łączenie tych faktów to spekulacje – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Przypomina mi to czasy bolszewickie, gdy zostałem skazany. Dziś w rzekomo wolnej Polsce robi się to samo. To w czystej postaci państwo policyjne, którym rządzą służby, a nie premier – ocenił z kolei Marian Banaś.

Portal zaznacza, że kontrola NIK „może okazać się wyjątkowo niekorzystna dla premiera Mateusza Morawickiego oraz szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka. W raporcie bowiem kontrolerzy ocenili negatywnie cały proces przygotowania wyborów, które się nie odbyły. Stwierdzono także brak podstawy prawnej do wydania przez premiera decyzji o organizacji wyborów w trybie korespondencyjnym.

– Zastrzeżenia NIK dotyczą nie tylko szefa rządu, ale także szefa Kancelarii Premiera (KPRM) Michała Dworczyka oraz szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) Jacka Sasina, a także Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) – podaje onet.pl.

NIK nie sformułował poważnych wniosków, mimo posiadania materiału obciążającego najważniejszych polityków w kraju. Instytucja oceniła, że „nawet sytuacje ekstraordynaryjne, takie jak stan epidemii, nie powinny stanowić powodu do odstąpienia od konstytucyjnej zasady praworządności i od poszukiwania rozwiązań zapewniających gospodarne wydatkowanie środków publicznych na realizację zadań państwa”. Jednak – jak ustalił „Onet” – „te dość łagodne nioski miały zostać jednak okraszone skierowaniem przez prezesa NIK wniosków do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa”.

– Te informacje się potwierdziły – takie wnioski zostały skierowanie w związku z podejmowanymi bezprawnymi w ocenie NIK działaniami przez Pocztę Polską i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych – napisano.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net