Jutro posiedzenie RPP. Rata kredytu przekroczy 3 tys. zł?

Jutro odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Najprawdopodobniej znowu wzrosną stopy procentowe. Oznacza to, że „przeciętny” kredyt na 400 tys. zł będzie miał miesięczną ratę w wysokości ponad 3 tys. zł.

– Wszystko wskazuje na to, że czwarty raz w 2022 roku i siódmy z rzędu oprocentowanie w NBP wzrośnie. Aktualnie główna stawka wynosi 3,5 proc. Średnia prognoz sugeruje, że podskoczy do 4 proc. Nie jest to jednak przesądzone – podaje money.pl.

Portal przytacza „ostrożne” podniesienie o 0,25 stóp procentowych. Mniejsza podwyżka miałaby być spowodowana wojną rosyjsko-ukraińską. Z drugiej strony, „bank centralny znowu będzie chciał zaskoczyć i pokazać, jak bardzo jest zdeterminowany do walki z inflacją w Polsce”. Wówczas stopy mogą podskoczyć nawet o 0,75 pproc..

Portal money.pl podaje przykłady, jak podwyżki odbiją się na ratach dla osób, które mają obecnie zaciągnięte kredyty. Podany przykład na kredyt w wysokości 400 tys. zł, obecnie wynosi 2873 zł miesięcznie do spłaty. W przypadku podniesienia stóp procentowych o 0,25 pproc., rata podskoczy do 2938 zł, zaś w przypadku podwyżki o 0,75 pproc., rata wyniesie 3069 zł.

Oprócz tego już teraz problemy mają osoby, które chciałyby otrzymać kredyt. Poza dużymi kwotami comiesięcznych spłat i problemem z otrzymaniem kredytu, banki zakładają znaczne podwyżki stóp procentowych. To wpływa z kolei negatywnie na ocenę zdolności kredytowej.

– Oczekujemy, że RPP podniesie stopy procentowe o 0,5 pkt proc. na każdym z najbliższych czterech posiedzeń, a tym samym stopa referencyjna wyniesie 5,5 proc. w lipcu – podają ekonomiści Credit Agricole cytowani przez money.pl. Z kolei ekonomiści ING Banku Śląskiego oceniają, że docelowo stawka NBP znajdzie się między 5-10 proc..

– Szeroki przedział wynika z niepewności wojennej, ale także od pewnego czasu mówimy, iż dekada niskiej inflacji i stóp się skończyła. Nasza prognoza punktowa zakłada wzrost stóp do 6,5 proc. w 2022 i 7,5 proc. w 2023 – podają ekonomiści ING.

money.pl / kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net