Już nawet nie próbują ukrywać inflacji. Prezes NBP: W kolejnych miesiącach na pewno się utrzyma

– Perspektywa utrzymania się inflacji powyżej górnej granicy odchylenia od celu w kolejnych miesiącach na pewno nastąpi – powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Jak przekonywał, „czynniki kształtujące inflację są przejściowe i wygasną w przyszłym roku”. Zadeklarował też, że bank centralny na razie nie zamierza zaostrzać polityki pieniężnej.

Glapiński przypomniał, że Rada Polityki Pieniężnej w ostatnim komunikacie potwierdziła, że „utrzymujemy stopy w pobliżu zera, że prowadzimy skup aktywów, że NBP może stosować interwencje walutowe, nadal też oferujemy kredyt wekslowy”. Ponadto zwrócił uwagę, że w komunikacie RPP podkreślono, iż wzrost inflacji powyżej celu inflacyjnego (2,5 proc. plus minus 1 proc.) może się zdarzyć i jest to podkreślane w założeniach polityki pieniężnej.

– Co roku w naszych założeniach polityki pieniężnej powtarzamy, że inflacja może wyjść powyżej dopuszczalne pasmo wahań wskutek szoków zewnętrznych i to się czasem dzieje. Właściwa reakcja polityki pieniężnej na szoki wytrącające inflację z celu zależy od ich przyczyn i od oceny trwałości skutków, a nie od samej skali odchylenia – podkreślił prezes NBP Adam Glapiński.

– Prognozy pokazują, że mamy obecnie szczyt tegorocznej inflacji. Przy czym w maju mieliśmy rekordowy wzrost cen paliw w ujęciu rocznym, który wyniósł aż 33 proc., co wynikało ze wzrostu cen ropy na rynkach światowych i bardzo, bardzo silnych efektów bazy. Przyspieszył wzrost cen żywności, co ma także w dużej części przyczyny globalne, niezwiązane z naszą sytuacją krajową ani tym bardziej z polityką pieniężną – przekonywał.

Innymi czynnikami wzmacniającymi spadek wartości pieniądza są wzrosty cen energii oraz koszty wywozów śmieci.

rmf24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.