Kaczyński w Puławach zapowiedział nacjonalizację sieci „Żabka”

– Wiecie państwo, co to jest Żabka. Te sklepy też być może zostaną odkupione. Idziemy w tym kierunku – powiedział Jarosław Kaczyński podczas propagandowego spotkania z sympatykami w Puławach.

Socjalizm na ziemiach Polskich niestety umocnił się na tyle, że członkowie rządzącej oligarchii mówią już o swoich planach wprost i bez ogródek. Szef oligarchii Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Puławach niestety nie tylko opowiedział nieśmieszny żart, ale zapowiedział również możliwość nacjonalizacji dużej sieci sklepów, która dotychczas sprawnie omijała próby narzucenia jej i jej klientom czerwonych absurdów.

Podczas środowego spotkania z sympatykami, Kaczyński mówił o tym, że rzekomo zadaniem rządu jest „odbijanie tych najbardziej strategicznych części naszej gospodarki z rąk kapitału zewnętrznego”.

– Choćby w tej chwili jest już chyba podjęta decyzja, że sieci elektryczne linii kolejowych, to duże przedsiębiorstwo, mają też dużą sieć przekazu energii elektrycznej, że zostanie w bardzo krótkim czasie odkupione. Właśnie od jednego z funduszy amerykańskich – mówił Jarosław Kaczyński.

Portal „Business Insider” podkreśla, że chodzi o fundusz CVC z siedzibą w Luksemburgu. Plany dotyczą przejęcia PKP Energetyka oraz PGE.

CVC Capital Partners posiada także inne podmioty. Wśród nich jest sieć „Żabka”.

– Wiecie państwo, co to jest Żabka. Te sklepy też być może zostaną odkupione. Idziemy w tym kierunku – zapowiedział Kaczyński.

W Radiu ZET zapytano o ten plan rzecznika rządzącej oligarchii Piotra Mullera. Stwierdził, że nie zna szczegółów. Jednak zaznaczył, że teraz może być „dobry moment” na taki ruch.

 – Jeżeli Krajowa Grupa Spożywcza wyjdzie i będzie miała środki no to teraz, przykro mówić, jest dobry okres na wykupienie – powiedział Muller.

Proszący o anonimowość ekspert rynku handlowego przypomniał, że CVC wykupiło kilka lat temu „Żabkę” za 1 mld zł.

– Trudno to oszacować, ale pamiętam, że CVC kilka lat temu wydał na zakup Żabki 1 mld euro. Tyle że ostatnie lata to dynamiczny rozwój sieci, więc zakładam, że obecnie biznes wart jest przynajmniej 3-4, a może i 5 razy tyle – powiedział.

Sama sieć nie komentuje socjalistycznych zapowiedzi.

– Relacjonowana wypowiedź nie odnosi się do żadnego konkretnego procesu z naszym udziałem, więc nie mamy podstaw do jej komentowania – odpisała sieć na pytania BI. Komentarza odmówił również Krzysztof Krawczyk, partner zarządzający CVC Capital Partners w Polsce.

Sieć „Żabka” powstała w 1998 roku w Wielkopolsce. Twórca sieci, Mariusz Świtalski otworzył wówczas siedem sklepów. W 2015 roku było ich już 1,7 tys. w całej Polsce.

Świtalski sprzedał później sieć czeskim inwestorom. Od 2017 roku właścicielem jest CVC Capital Partners. W sieci znajduje się 8,7 tys. sklepów. W ubiegłym roku sprzedaż towarów wyniosła równowartość ponad 14 mld zł.

businessinsider.com.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net