KE chce podwojenia akcyzy na papierosy i nie tylko

Komisja Europejska planuje podniesienie minimalnej stawki akcyzy na papierosy w całej Unii. Podatek ma wzrosnąć z 1,8 euro (obecnie prawie 9 zł) na 3,6 euro (prawie 17 zł) za jedną paczkę. Plany obejmują też opodatkowanie innych wyrobów tytoniowych oraz tzw. papierosy elektroniczne.

KE zamierza łupić mieszkańców wszystkich państw członkowskich. „The Financial Times” podkreśla, że znacznie mocniej uderzy to w kieszenie osób palących w Europie Wschodniej, gdzie paczka papierosów kosztuje około 3 euro.

Tymczasem KE zamierza nałożyć jeden, taki sam kwotowo podatek na wszystkie państwa.

Oprócz tego KE planuje obłożyć nową akcyzą również papierosy elektroniczne. Mocniejsze produkty o zawartości powyżej 18 mg nikotyny mają być droższe o 40 proc.. Słabsze natomiast podrożeją o 20 proc..

Podgrzewacze tytoniowe mają zostać obłożone 55 proc. podatkiem. Bruksela ocenia, że zwiększy to kwotę zabieraną z kieszeni podatników o 9,3 mld euro (43,5 mld zł).

Oficjalnie jest to działanie w ramach projektu „pokolenie wolne od tytoniu do 2040 r.”. Jak przekonują eurokraci, podwyższone stawki sprawią, że część osób rzuci palenie. Do 2025 roku UE chce zmniejszyć procent palących do 20 proc., a w 2040 r. do 5 proc..

Zanim zmiana wejdzie w życie, musi zostać zaakceptowana przez wszystkie państwa członkowskie. Patrząc jednak na uległość czy to poprzedniej czy obecnej oligarchii rządzącej, można spodziewać się, że przedstawiciele Warszawy będą pierwszymi, którzy pomysł nowego podatku przyjmą.

Należy przypomnieć, że oprócz tego w Polsce w przypadku m.in. papierosów mamy do czynienia z rosnąco co roku akcyzą. Zgodnie z podpisaną w ubiegłym roku ustawą, w tym roku paczka papierosów podrożała tylko z tytułu akcyzy o około 30 gr. Na początku przyszłego roku podrożeje o 42 gr. Z kolei na początku lat 2024-2026 podrożeje odpowiednio o 99 gr, 1,06 zł i 1,15.

money.pl / fakt.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net