„Klub milionerów” PiS. Politycy rządzącej oligarchii wzbogacili się na posadach w instytucjach kontrolowanych przez państwo

„Wirtualna Polska” przeanalizowała tylko spółki giełdowe, w których zasiadali prominenci PiS i przystawek. 122 osoby z oligarchii o nazwie Zjednoczona Prawica zgarnęły 267 mln zł. 66 z nich zostało milionerami. Jak podkreśla portal, to tylko ułamek faktycznej skali dojenia Polaków, ponieważ tylko ze spółek giełdowych kwestia wynagrodzenia jest dostępna bez problemu i jawna.

– Wybraliśmy spółki giełdowe, ponieważ – w odróżnieniu od innych firm, których udziałowcem jest państwo – one w swoich sprawozdaniach muszą ujawniać wynagrodzenie poszczególnych członków swoich władz (niestety, takiego obowiązku nie mają pozostałe spółki, a to w nich najczęściej zatrudniani są krewni i znajomi polityków) – zaznacza wp.pl.

Michał Krupiński, były prezes PZU i PKO SA oraz były szef rady nadzorczej Alior Banku w latach 2016-2022 zarobił ponad 13 mln zł. Jak podaje wp.pl, to przyjaciel Zbigniewa Ziobry.

Drugi na liście milionerów portalu to Maciej Rapkiewicz, członek zarządu PZU i były członek rady nadzorczej Alior Banku, który zarobił ponad 9 mln zł. Kolejny zaś to Bartłomiej Litwińczuk. Zarobki oszacowano na prawie 9,3 mln zł.

– Litwińczuk to prawnik Ziobry. W raporcie „Partia i Spółki” informowaliśmy, że zrobił szybką karierę w spółkach skarbu od czasu wygrania wyborów przez Zjednoczoną Prawicę. Portal OKO.press odnotował, że „pierwsze stanowisko w państwowej spółce Litwińczuk dostał niecały miesiąc po zaprzysiężeniu nowego rządu”, gdy w grudniu 2015 r. został powołany do rady nadzorczej Polskiego Holdingu Obronnego – podaje onet.pl.

Małgorzata Sadurska, członek zarządu PZU w latach 2017-2021 zgarnęła prawie 7 mln zł. Prezes Orlenu Daniel Obajtek dostał 5,8 mln zł. Były polityk PO a obecnie Solidarnej Polski Janusz Kowalski zgarnął zaś 2,1 mln zł jako członek zarządu PGNiG.

Cała lista znajduje się na stronie wp.pl.

onet.pl / wp.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net