18 maja 2024
Gospodarka i prawo

Kolejne podwyżki cen żywności i nie tylko

„Rzeczpospolita” pisze o zbliżających się kolejnych podwyżkach cen. Dotyczyć będą one żywności – w tym mięsa i pieczywa – oraz alkoholu. Szczyt nadchodzącej drożyzny spodziewany jest na przełom marca i kwietnia.

– Ceny od miesięcy biją rekordy, a rok 2023 wcale nie zapowiada się lepiej: żywność, już przecież bardzo droga, jeszcze zdrożeje – podaje „Rzeczpospolita”.

– Z danych zebranych przez nas wśród firm badawczych, związków branżowych i działów zakupów sieci handlowych wynika, że nabiał czy tłuszcze roślinne nadal mogą drożeć co najmniej o 20–30 proc., tylko nieco mniej mięso, pieczywo czy alkohole. Mocno będą rosnąć też ceny warzyw i owoców, zwłaszcza importowanych – napisano.

Dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW Konrad Raczkowski zwraca uwagę, że w ubiegłym roku „średni wzrost cen żywności wyniósł od 22,3 proc. według GUS, do 25,8 proc. według indeksu cen w sklepach detalicznych”.

– To oznacza, że wybrane jednostkowe produkty, nie tylko żywnościowe, podrożały nawet o 80–100 proc. – powiedział Raczkowski.

– W roku 2023 r. nastąpi wyhamowanie wzrostu cen żywności, ale powolne i wynikające m.in. z efektu wysokiej bazy w 2022 r. – zaznaczył.

Z kolei główny ekonomista Grupy Blix Krzysztof Łuczak ocenia, że „największych zwyżek cen możemy się spodziewać na przełomie pierwszego i drugiego kwartału”.

– Najmocniej wśród żywności zdrożeją m.in. produkty tłuszczowe (oleje i masła), mięso (szczególnie drobiowe), nabiał (w tym mleko i sery) oraz warzywa – powiedział Łuczak.

– Najbardziej będzie to widoczne w okolicach marca i kwietnia. Później dynamika może lekko wyhamować – ocenił.

Drożyzna uderzy również w pieczywo. O tym mówi Zbigniew Sierocki, dyrektor zarządzający ASM Sales Force Agency.

– Nie unikniemy również wzrostu cen pieczywa. Powodem są m.in. rosnące ceny surowców oraz energii – powiedział „Rzeczpospolitej” Sierocki.

Gazeta podaje, że sklepy szykują na podniesienie cen swoich klientów. Jak zwracają uwagę, wynika to również ze wzrostu kosztów prowadzenia działalności.

– Poszła w górę płaca minimalna, do tego znacznie droższa jest energia czy gaz, zdrożeją paliwa. W efekcie ceny będą rosły – stwierdziła Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

businessinsider.com.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net