Kolejny nowy wał w nowym ładzie Morawieckiego. Od 1 lipca skarbówka dostaje nowe uprawnienia, których nie ma nawet prokurator

Nowy ład nadaje dodatkowe uprawnienia Fiskusowi. Naczelnik Urzędu Skarbowego będzie mógł żądać informacji bankowej objętej tajemnicą bankową o osobie, która nie ma statusu podejrzanego. Spowodowane jest to zmianą w ramach tzw. nowego ładu Morawieckiego. – To zburzenie dotychczasowych zasad związanych z dostępem organów prowadzących postępowania do tajemnicy bankowej – alarmuje money.pl.

Od 1 lipca skarbówka otrzyma ogromne uprawnienia pozwalające sprawdzać majątek obywatela. – Tego dnia w życie wejdzie nowy przepis uchwalony w Polskim Ładzie, który wyposaża skarbówkę w potężne narzędzie, jakim jest bardzo dogłębna kontrolna naszych kont bankowych. Związek Banków Polskich mówi wprost o zburzeniu dotychczasowych zasad związanych z dostępem organów prowadzących postępowania do tajemnicy bankowej – czytamy na money.pl.

Prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek podkreśla, że „nawet prokurator w postępowaniu karnym nie ma dostępu do informacji objętych tajemnicą bankową na etapie wcześniejszym”. Dodał również, że z punktu widzenia prawnego i zasad dotyczących tajemnicy bankowej ze ściśle uregulowanym dostępem państwa do tajemnicy bankowej jest to „absolutny wyłom od tych zasad”.

Według ustaleń money.pl, kontrowersyjny zapis to tzw. wrzutka, czyli ktoś na etapie prac parlamentarnych dodał go, przez co tak istotna zmiana przeszła praktycznie niezauważona.

Dotychczas fiskus na etapie wszczęcia postępowania karnego skarbowego w sprawie nie mógł występować o udzielenie informacji objętej tajemnicą bankową. Wówczas bowiem nie było żadnego podejrzanego.

– Już nie tylko szef KAS, czy naczelnicy urzędów celno-skarbowych, ale każdy naczelnik urzędu skarbowego właściwego dla danego podatnika, będzie mógł żądać od banków informacji w sytuacji tylko prowadzenia czynności sprawdzających związanych z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a zatem na etapie postępowania przygotowawczego (postępowanie w sprawie), nie zaś jak było to możliwe dotychczas na etapie późniejszym, czyli już po postawieniu zarzutów – skomentował dr Remigiusz Stanek, radca prawny i partner w Stanek Legal.

– Dotychczasowe przepisy ordynacji podatkowej umożliwiały również gromadzenie danych, ale dopiero na etapie postępowania podatkowego, co w przypadku urzędów skarbowych (z wyjątkiem urzędów celno-skarbowych) mogło stanowić pewnego rodzaju ograniczenie na etapie kontroli podatkowej – dodał.

Ministerstwo finansów w odpowiedzi na pytania portalu „uspokaja”, że fiskus będzie stosował nowe uprawnienia tylko wobec osób, które już mają prowadzone czynności sprawdzające. Urząd twierdzi też, że zmiany nie oznaczają, że w każdym przypadku można będzie występować o informację bankową na temat osoby fizycznej, lecz tylko wtedy, gdy „żądanie występuje w związku z wszczętym już postępowaniem przygotowawczym lub czynnościami wyjaśniającymi odpowiednio w sprawie o przestępstwa, lub wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe”.

Jak jednak można się domyślać, są to jedynie deklaracje, zaś w praktyce skarbówka będzie chętnie sięgała po informacje o obywatelach, co potencjalnie przysporzy problemów wielu uczciwym ludziom. W końcu wiadomo, że „na każdego paragraf się znajdzie”.

money.pl / kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net