11 grudnia 2023
Gospodarka i prawo

Kolejny rekord najlepszego rządu tysiąclecia. Inflacja prawie 18 proc.

GUS poinformował, że inflacja w październiku rok do roku wyniosła 17,9 proc.. Miesiąc do miesiąca zaś wzrosła o 1,8 proc.. To najwyższa inflacja od 1996 roku.

Dotychczasowy rekord inflacyjny nie trwał długo, bo padł we wrześniu. Wówczas inflacja rdr wyniosła 17,2 proc.. W tym miesiącu wyniosła 17,9 proc. rdr.

Jak wyliczył GUS, żywność i napoje podrożały o 21,9 proc. rdr i 2,7 proc. mdm. Nośniki energii podrożały o 41,7 proc. rdr i 2 proc. mdm. Paliwa do prywatnych środków transportu zaś o 19,5 proc. rdr i 4,1 proc. mdm.

– Nie widzę na razie szans, żeby w najbliższych miesiącach wskaźnik cen mógł zejść na niższe poziomy. Inflacja raczej utrzyma się na poziomie 18+ do końca roku – przyznała w rozmowie z PAP ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Należy zaznaczyć, że wielu ekspertów wskazuje, że inflacja może dobić nawet do 20 proc. do końca roku. Zastanawiają się również, czy Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie, czy jednak je podwyższy, co będzie kolejnym uderzeniem w osoby posiadające kredyty do spłaty.

– Obecnie oszczędzający Polacy nie mają łatwego życia, bo realna stopa procentowa (stopa NBP wynosząca 6,75 proc. minus inflacja) utrzymuje się na minusie wynoszącym ponad 10 punktów procentowych. Tak wysoka inflacja jest też problemem dla złotego, który od początku roku stracił blisko 20 proc. swojej wartości w stosunku do dolara – podkreśla portal money.pl.

Główny ekonomista Fundacji FOR Sławomir Dudek podkreśla, że sama skumulowana inflacja bazowa – czyli bez cen, na które mają wpływ czynniki zewnętrzne, np. paliwa, energia, gaz, żywność – od początku roku 2020 wzrosła o ponad 21 proc..

Marcin Czaplicki, ekonomista z SGH wyliczył natomiast, że w okresie od września ubiegłego do aktualnego roku ceny wzrosły o tyle, co przez poprzednie dziewięć lat i osiem miesięcy.

money.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net