Konfederacja zapowiada pomoc prawną dla twórców oraz projekt przeciwko komunikatowi KRRiT o tzw. podatku od youtuberów (WIDEO)

Politycy Konfederacji zabrali głos w sprawie tzw. podatku o youtuberów. Chodzi o obowiązującą ustawę o tzw. „podatku od VOD”, która miała nakładać podatek na gigantów takich jak Netflix. Teraz KRRiT ogłosiła na swoim portalu, że podatek mają także zapłacić wszyscy zarabiający na publikowaniu materiałów wideo w sieci. Konfederacja zapowiedziała własny projekt ustawy zaznaczając, że obecne przepisy są nielegalne.

– PiS zdążył już nas przyzwyczaić do tego, że wprowadza stany nadzwyczajne z pominięciem drogi konstytucyjnej. 2 lutego bieżącego roku posunęliśmy się krok naprzód. Teraz urzędnicy PiS-u wprowadzają podatki w drodze komunikatu na stronie internetowej – powiedział Michał Wawer.

Odniósł się do komunikatu, które pojawiło się na portalu KRRiT, wzywającego użytkowników portali społecznościowych (YouTube, Facebook, Twitch, TikTok, itp.), którzy zarabiają na publikowaniu filmów, do rejestrowania się w celu zapłacenia podatku. Ma to być 1,5 proc. przekazane na Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

– Jedyną podstawą prawną jest ten komunikat na stronie internetowej. KRRiT stara się ten podatek wywodzić z tzw. podatku od VOD” – dodał Wawer. 

Podatek od VOD (zwany też podatkiem od Netflixa) został wprowadzony na początku 2020 roku i miał obejmować jedynie zagranicznych gigantów branży VOD. Z początku dotyczył tylko 19 podmiotów, ale KRRiT całkowicie bezpodstawnie stwierdziła, że teraz zapłacą go wszyscy, którzy zarabiają choćby złotówkę na materiałach wideo w sieci. 

– Jeżeli będziemy zgadzać się na zmiany prawa w taki sposób, to już żaden Polak nie będzie pewny, czy do niego do domu nie przyjdzie urzędnik i powie „o, to teraz to jest opodatkowane”. Bez ustaw, rozporządzeń, tylko na podstawie swobodnej decyzji urzędu. Ten podatek jest całkowicie nielegalny – stwierdził polityk Konfederacji.

Politycy zapowiedzieli również „wsparcie prawne tym osobom, które będą obciążone karami finansowym”. – Żeby przeciąć spekulacje na temat obejmowania youtuberów podatkiem od vod, za kilka dni przedstawimy projekt ustawy doprecyzowujący definicję zawarte w ustawie, tak, żeby raz na zawsze uniemożliwić KRRiT nakładanie nowych podatków na uczciwie pracujących Polaków – podkreślił.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net