23 maja 2024
Gospodarka i prawo

Kryzys energetyczny. Warszawski rząd sprzedał w tym roku prawie 3 mln ton węgla za granicę

Od stycznia do chwili obecnej warszawski rząd sprzedał już 2,8 mln ton węgla za 3 mld złotych. Dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii podkreśliła, że „eksport węgla ma się nieźle”. Tymczasem przez Polakami stoi widmo braku węgla na zimę i niesamowitej drożyzny.

Konsekwencją ulegania „zielonej” ideologii jest pozbywanie się kopalń i brak węgla. W efekcie kryzys energetyczny w naszej części świata stał się faktem.

Węgry wprowadziły oficjalny stan zagrożenia energetycznego, w którego ramach jest m.in. zakaz eksportu węgla. Natomiast rząd w Warszawie z jednej strony obiecuje dopłaty do węgla, którego nie będzie, zaś z drugiej sprzedaje węgiel, który posiadamy obecnie.

– Z dzisiejszych ciekawostek. Eksport węgla ma się nieźle. Od stycznia do teraz sprzedano poza Polskę ok 2,8 mln ton, za 3 mld zł. Czyli pomoc publiczna na utrzymanie kopalń gdy jest krucho – tak, ale współpraca w czasie kryzysu – nie – napisała na Twitterze dr Maćkowiak-Pandera.

Jak podkreśliła, połowa z tej ilości to węgiel energetyczny.

Z udostępnionych danych wynika, że w ostatnim czasie sprzedaż węgla z Polski wzrosła.

– Od stycznia do maja z Polski eksportowano blisko trzy miliony ton węgla. Co więcej, wcześniej, przez ostatnie siedem lat, rząd premiera Morawieckiego, a wcześniej Beaty Szydło, uzależnił polską energetykę od węgla z Rosji. W 2015 roku import węgla z Rosji wynosił niecałe pięć milionów ton. W 2018 roku to było blisko 14 milionów ton – mówił Borys Budka w programie „Fakty po faktach”.

tvn24.pl / twitter.com / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net