Kto by się spodziewał? Szalenie drogi projekt muru na granicy zrealizuje firma zarządzana przez przewodniczącego lokalnych struktur PiS podległa pod koncerny energetyczne

Oligarchia rządząca nawet poważnego kryzysu nie może nie wykorzystać, by drenować nasze portfele dla swoich członków. Choć mur jest niewątpliwie konieczny na granicy, od początku kontrowersje budził ogromny koszt projektu. Teraz okazuje się, że udział w budowie ma mieć firma Mostostal Siedlce. Firma należy do Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal, zaś ta jest pod kontrolą spółek energetycznych. Prezesem siedleckiej spółki zaś jest szef lokalnych struktur PiS. Oczywiście, sama firma wydała komunikat, wedle którego łączenie uzyskania przez nią zlecenia od rządu z przynależnością prezesa do oligarchii rządzącej to „godzenie w dobre imię” spółki.

Mur na granicy polsko-białoruskiej jest niewątpliwie potrzebny. Nie tylko zresztą na odcinku z terytorium kontrolowanym przez Mińsk. Od początku jednak kontrowersje wywołuje ogromny koszt mającej 418 km instalacji, który wynosi 1,5 mld zł. Dla porównania, koszt muru na odcinku 400 km na granicy litewsko-białoruskiej ma kosztować 152 mln euro, czyli na chwilę obecną niecałe 700 mln zł.

Ponadto na Litwie mur już jest stawiany. U nas są dopiero „plany”. Ponadto wybór dostawców nie podlega procedurom przetargowym. Komentatorzy zwracają uwagę, że to może sprawić, że plany budowy zakończą się jak afera maseczkowa lub zakup respiratorów od handlarza bronią.

Szef MSWiA twierdzi, że rząd „musi” odstąpić od tych procedur, bo inaczej system sądowych odwołań opóźniłby wydanie instalacji. Sprawą natomiast ma kierować się specjalny komitet sterujący. De facto jest to centralne sterowanie i jeszcze większe ograniczenie wpływu społeczeństwa na wydatki.

Tymczasem we wtorek pełnomocnik ds. budowy zapory granicznej poinformował, że stalowe panele do budowy dostarczą konsorcja dwóch spółek: Grupy Kapitałowej Węglokoks oraz Mostostalu Siedlce. Komitet sterujący zaś poinformował, że pełnomocnik rekomendował spółki ze względu na „szerokie doświadczenie rynkowe”. Z kolei zespół ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej „pozytywnie zaopiniował propozycję pełnomocnika”.

– To duże, polskie spółki (…), dają one gwarancję jakości i sprawnej realizacji tego priorytetowego zamówienia – przekonywał Marek Chodkiewicz, pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.

Prezesem Mostostalu jest Tomasz Hapunowicz. To siedlecki działacz PiS i były wójt Zbuczyna k. Siedlec. Pod koniec czerwca ogłosił, że „z przyczyn osobistych” rezygnuje ze stanowiska w samorządzie. Kilka dni później został prezesem podległej pod koncerny energetyczne spółki.

Mostostal Siedlce należy do Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. Tę kontrolują państwowe spółki energetyczne. – Chcieliśmy porozmawiać z prezesem Hapunowiczem o budowie płotu granicznego, jednak jego telefon – ten podany na stronie PiS Siedlce – milczał. Sekretariat Mostostalu odesłał nas do rzecznika prasowego grupy – czytamy na wp.pl.

– Odnosząc się do zarzutów podważających merytoryczność ewentualnego wyboru Mostostal Siedlce jako wykonawcy takiej inwestycji, chciałabym zauważyć, że spółka należąca do Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal – Mostostal Siedlce to od lat największy producent i eksporter konstrukcji stalowych i krat pomostowych w Polsce – odpowiedziała rzecznik spółki Anna H. Czyż zapytana o to, czy Hapunowicz odniesie się do uwag o swoją partyjność oraz czy miało to wpływ na wybór wykonawcy. Dalej wymieniała… powierzchnię produkcyjną zakładu, zatrudnienie, ile przerobiono stali, etc..

– Jak można zauważyć, nasza spółka spełnia oczekiwania nawet bardzo wymagających klientów i ambitnych projektów. Sugerowanie, że potencjalny wybór Mostostal Siedlce do realizacji tego zadania miałby mieć charakter niebiznesowy w kontekście przekazanych powyżej informacji, godzi w dobre imię zarówno Mostostal Siedlce, jak i Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal – twierdzi Czyż.

money.pl / wp.pl / rp.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net