Kto wysadził Nord Stream? Amerykański wywiad: Proukraińska grupa

„New York Times” poinformował, że za atakiem na gazociągi Nord Stream 1 i 2 odpowiada „proukraińska grupa”. Zaznaczono, że nie ma dowodów na bezpośredni związek z władzami w Kijowie. Nie można jednak wykluczyć, że Ukraina wiedziała o planach sabotażu.

NYT powołuje się na amerykańskich urzędników, którzy mieli dostęp do nowych informacji. Jak czytamy, niewiele wiadomo na temat grupy sprawców. Sabotażyści „najpewniej” byli obywatelami Ukrainy albo Rosji i przeciwnikami Putina.

Gazeta mocno podkreśla, że nie ma dowodów, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński wiedział o ataku na NS. Podobnie nie ma dowodów na udział kijowskich władz.

PROSIMY O WSPARCIE NASZYCH CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW. KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI

Cytowane przez NYT źródła twierdzą, że nie ma „twardych dowodów” na temat tego, kto zlecił atak ani ile za niego zapłacił. Nie wykluczono jednak, że ukraińskie tajne służby mogły mieć z tym związek.

NYT podał również, że wykluczone jest, by za atakiem stała Rosja. Nie ma bowiem żadnych śladów wskazujących na Kreml.

Zwrócono również uwagę, że Kijów nie zawsze informuje Zachód o swoich operacjach wojskowych, szczególnie za liniami wroga lub wewnątrz terytorium rosyjskiego.

– Te operacje są frustrujące dla amerykańskich oficjeli, którzy uważają, że nie poprawiają one znacząco pozycji Ukrainy na polu bitwy, ale ryzykują alienację europejskich sojuszników i poszerzenie wojny – podaje NYT.

businessinsider.com.pl

fot. fot. YT/DW News

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net