L4 z teleporady niezgodne z przepisami? ZUS wszczyna kontrole. Lekarze mogą ucierpieć

ZUS rozpoczyna kontrole wystawianych przez lekarzy zwolnień chorobowych L4. Zgodnie z przepisami, zwolnienie można wystawić po osobistym przebadaniu pacjenta. Tymczasem w trakcie Wielkiej Histerii zwolnienia wystawiano na podstawie tzw. teleporad, co może być niezgodne z przepisami. – ZUS ma możliwość cofnąć czasowo uprawienia do wystawiania zwolnień – podkreśla portal money.pl.

– ZUS wzywa lekarzy do wyjaśnień w sprawie wystawianych zwolnień przez teleporady. Ponieważ wedle ich przepisów ZLA można wystawić tylko po osobistym zbadaniu pacjenta – napisał Jakub Kosikowski z Lubelskiej Izby Lekarskiej. Jak dodał, władze zapowiadały zmianę tych przepisów, jednak nic takiego się nie stało.

ZUS odpowiada na wpisy oburzonych lekarzy w mediach społecznościowych. Jak podkreśla instytucja, przepisy jasno stanowią, iż lekarz może wystawić L4 tylko pod warunkiem, że „jest w stanie rzetelnie ocenić stan zdrowia pacjenta”.

– W przypadku teleporady wymaga to wnikliwego wywiadu medycznego. Skontrolować możemy każde zwolnienie lekarskie, w tym także e-ZLA wystawione podczas teleporady – podkreśla instytucja na Twitterze.

– Lekarz występuje do ZUS o upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich. Zobowiązuje się przy tym, że będzie przestrzegał zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Dlatego mamy prawo to sprawdzić, jeśli są wątpliwości. Sama kontrola nie oznacza zakwestionowania e-ZLA – wyjaśnia dalej ZUS.

Na początku Wielkiej Histerii ministerstwo pracy przedstawiło interpretację przepisów dotyczących zwolnień lekarskich wystawianych na podstawie teleporady. Jak podano, „nie ma przeszkód, aby lekarz wystawił zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy po przeprowadzeniu badania stanu zdrowia za pośrednictwem systemów informatycznych”. Jednak zaznaczono też, że „w przypadku ustalenia, że zaświadczenie lekarskie zostało wystawione po przeprowadzeniu badania we wskazany sposób, ocena prawidłowości jego wystawienia powinna zostać dokonana indywidualnie i uwzględniać w szczególności rodzaj schorzenia, dostępne środki komunikacji z pacjentem oraz udokumentowanie badania”.

– I faktycznie to stwierdzenie, to furtka pozostawiona ZUS dla prowadzenia kontroli – ocenił Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego w rozmowie z rynekzdrowia.pl.

Jeśli ZUS oceni, iż zwolnienie wystawiono niezgodnie z przepisami, może cofnąć lekarzowi upoważnienie do wystawiania L4. Dotyczy to okresu do trzech lub do 12 miesięcy.

money.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net