11 grudnia 2023
Gospodarka i prawoWiadomości

Litwa ogranicza dostęp do alkoholu

Pixabay

W związku z lawinowo rosnącym spożyciem alkoholu na Litwie, władze tego kraju zdecydowały o ograniczeniu dostępu do napojów wyskokowych. Alkohole będą mogli kupować jedynie ci, którzy ukończyli 20 lat. Zakazano także reklamowania napojów „z procentami”.

Ograniczenie reklamy i sprzedaży alkoholu – to sposób litewskich władz na rosnące w tym kraju spożycie napojów wyskokowych. Zgodnie z wprowadzonym prawem od przyszłego roku alkohol na Litwie będzie dostępny wyłącznie dla osób po 20. roku życia. Również godziny otwarcia sklepów monopolowych zostaną zmienione. Obecnie sprzedaż alkoholu jest dozwolona między godziną 8 a 22, teraz godziny te mają się zmienić. W dni powszednie napoje wyskokowe będzie można nabyć między 10 a 20, w weekendy zaś  jedynie do godziny 15.

Władze chcą także ograniczyć promocję alkoholu wśród społeczeństwa. Zakazano reklamowania napojów wyskokowych, a podczas imprez masowych będzie można handlować jedynie napojami niskoprocentowymi (do 7,5 proc.). Dotychczasowe próby odgórnego ograniczenia spożycia alkoholu na Litwie nie przyniosły skutku. Próbowano m.in. zwiększyć akcyzę na te napoje. Zdaniem WHO Litwini piją najwięcej spośród wszystkich narodów w Europie. W ubiegłym roku Litwa wyprzedziła w tym niechlubnym rankingu Białoruś, a nawet Rosję. Polska jest na miejscu czwartym.

portalspozywczy.pl, tvn24.pl

 

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net