3 kwietnia 2024
Gospodarka i prawo

Ludzi zbyt ubogich na nowe auta też opodatkują. PiS zrobi to, by przypodobać się UE

„Rzeczpospolita” poinformowała o kolejnym planowanym podatku na Polaków. Ma uderzyć w uboższą część społeczeństwa, która korzysta ze starszych aut i nie może sobie pozwolić na nowe. To kolejna kwestia „porozumienia”, a raczej wasalizacji Warszawy wobec Komisji Europejskiej.

W związku z KPO od 2026 roku nowe podatki mają utrudnić rejestrację starszych samochodów spalinowych. Obecnie jednak jednak jest wiadomych na ten temat mało konkretów.

– Wprowadzenie systemu podatkowego powodującego wykluczenie komunikacyjne zwłaszcza obszarów wiejskich byłoby problemem nie tylko społeczno-politycznym, ale szkodziłoby także gospodarce – mówi „Rzeczpospolitej” prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.

Choć także przedstawiciele branży motoryzacyjnej popierają pomysł podatku nakładanego na starsze auta – w końcu spowodowałoby to wzrost popytu na ich produkty – to jednak gazeta podkreśla, że w praktyce może być to trudne do zrealizowania w Polsce. W naszym kraju bowiem średni wiek używania pojazdu wynosi kilkanaście lat. Spowodowane jest to m.in. ubożeniem polskiego społeczeństwa z powodu działań rządu w Warszawie.

Wprowadzenie takiego podatku byłoby de facto uderzeniem w uboższą część społeczeństwa, której nie stać na nowe, tzw. ekologiczne samochody. W efekcie mniej rodzin posiadałoby swoje auto.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych proponuje, by wprowadzić premię za wyrejestrowanie i złomowanie starszych aut oraz nałożenie akcyzy na zakup nowych na podstawie „parametrów ekologicznych”.

– Polska mogłaby wykorzystać rozwiązania przyjęte w Czechach i na Węgrzech, gdzie wprowadzono podatek ekologiczny zależny od standardu emisji spalin, a także Słowaków obciążanych w zależności od wieku auta. Bez tego grozi nam szybki wzrost importu coraz starszych aut, których średni wiek w maju zbliżył się już do 13 lat – przekonuje gazeta, której najwyraźniej nie przeszkadza nakładanie na nas kolejnych haraczy na rzecz rządzącej oligarchii, do tego jawnie pod ideologicznym pretekstem.

businessinsider.com.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net