Mamy to! Premier Morawiecki zapowiada kontrole cen w sklepach

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zleci PIH i UOKiK sprawdzanie, czy sklepy obniżyły ceny produktów. Zapowiedź padła w kontekście niższego VAT-u na wybrane produkty, jednak najwyraźniej nie wzięto pod uwagę czy to samej inflacji czy też wielokrotnych podwyżek rachunków za gaz i prąd.

Premier Morawiecki podczas konferencji wezwał ludzi, by pilnowali, czy sklepy obniżyły ceny produktów po tym, jak zmniejszony zostanie VAT za żywność. Natomiast drobni, lokalni przedsiębiorcy, którzy z powodu ogromnych podwyżek opłat za gaz i prąd walczą o utrzymanie rentowności, boją się donosów. Najbardziej zindoktrynowani przez oligarchię rządzącą klienci mogą bowiem oczekiwać naprawdę, że w tak dramatycznej sytuacji gospodarczej z powodu jednej obniżki ceny nie tylko nie urosną, ale też spadną.

Inaczej ma się sprawa z wielkimi sieciami z zagranicznym kapitałem. Korzystając z efektu skali oraz otrzymując duże rabaty u dostawców, duże sieci zamierzają wykorzystać obniżenie VAT na produkty żywnościowe w kampaniach marketingowych. Lidl zapowiedział, że od 1 lutego ma stanieć ponad 2 tys. produktów w ich placówkach.

– Małe sklepy, które osiągają znacznie mniejsze obroty i dla których proporcjonalnie koszta energii czy podatki są większym obciążeniem, na takie działania nie mogą sobie pozwolić – podkreśla Radio ZET. W rozmowie ze stacją współwłaściciel małej sieci sklepów ocenił, że z powodu podwyżek rachunków za prąd i gaz będą zmuszeni podnieść ceny o około 20 proc., by zachować rentowność. Obniżenie VAT z 5 do 0 proc. w niczym tu nie pomoże.

Podobnie jest też z lokalnymi najmniejszymi przedsiębiorcami. Kobieta prowadząca „niewielki sklep osiedlowy” w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” powiedziała, że musi poważnie rozważyć wzrost cen produktów w swoim sklepie. Teraz boi się konsekwencji.

– Jeśli je teraz wprowadzę i od lutego obniżę ceny o VAT, to i tak obniżki nikt nie zobaczy. Wydawać się będzie, że cena jest bez zmian i zarabiam więcej. Nie wiem, co robić w tej sytuacji. Boję się, że któryś z klientów na mnie doniesie – powiedziała kobieta.

Zaznacza również, że poza podwyżką podatków z tytułu nowego ładu Morawieckiego zwiększyły się również ceny w hurtowniach oraz płaca minimalna. Mocno też daje się we znaki podwyżka cen prądu, ponieważ w sklepie pracują lodówki.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

3 komentarze do “Mamy to! Premier Morawiecki zapowiada kontrole cen w sklepach

 • 20 stycznia 2022 o 08:36
  Bezpośredni odnośnik

  Co to znaczy że ktoś mi ustala ceny? Jak mam własną firmę to ja decyduję. Mam ochotę obniżam o połowę, albo podwyższam dwukrotnie. Rynek decyduje czy cena jest dobra.

  Odpowiedz
 • 20 stycznia 2022 o 09:13
  Bezpośredni odnośnik

  @ryss22: W Polsce już od dawna nie działają prawa wolnego rynku. W Polsce obowiązuje prawo korporacyjnego socjalizmu,a rozwiązania (bez)prawne dyktowane są przez Niemców.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net