Mieszkańcy kilkunastu gmin zmuszeni byli do płacenia na konkursy szprycowe, teraz zapłacą za kary nałożone na organizatorów. Loterie były niezgodne z prawem

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że większość loterii organizowanych przez samorządy, które miały promować szprycowanie się ludzi preparatem na koronawirusa od jednego z wielkich koncernów, naruszyły prawo. Na samorząd, który dopuścił się tego naruszenia, może zostać nałożona kara do 200 tys. zł. Zapłacą oczywiście mieszkańcy, którzy wcześniej też musieli finansować loterię.

– Lokalne władze namawiały mieszkańców do przyjęcia preparatu przeciw COVID-19. W zamian można było wygrać kosiarkę, laptopa, rower. Samorządy otrzymały na to pieniądze od wojewodów w ramach programu «Funduszu Przeciwdziałania COVID-19». Problem w tym, że – jak zauważają eksperci – gros loterii odbyło się z naruszeniem prawa – informuje DGP.

Publiczne konkursy z elementem losowości podlegają pod ustawę o grach hazardowych. Jak podaje DGP, organizator powinien uzyskać bankową gwarancję wypłaty nagród, uzyskać akceptację regulaminu od Izby Administracji Skarbowej oraz uzyskać zgodę z urzędu skarbowego na organizację loterii.

– Znaleźliśmy jednak kilkanaście gmin, które nie spełniły tych wymogów. Zdaniem ekspertów jest ich dużo więcej. Samorządy zapytane o łamanie prawa odpowiadają, że loterie to zadanie zlecone im przez wojewodę – napisano w dzienniku. Zaznaczono, że nie zwalnia to samorządu z obowiązku przestrzegania prawa.

– Dziennik dodaje, że samorządy mogą pewnie liczyć na abolicję, na to, że urząd skarbowy nie dopatrzy się nieprawidłowości lub mogą też złożyć czynny żal. Gdyby chodziło o zwykłego obywatela wyrozumiałości byłoby z pewnością mniej… – zwraca uwagę portal nczas.com.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net