Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk miał ratować polskich rolników, a podał się do dymisji

Wicepremier Henryk Kowalczyk lubi wzbudzać wielkie nadzieje, by potem z hukiem roztrzaskiwać je o beton rzeczywistości. Rolnicy już wielokrotnie dawali się nabierać na zapewnienia polityka lub wymijające i zrzucające odpowiedzialność gadki, że „my nic nie możem, to Unia zła”.
Henryk Kowalczyk znowu naobiecywał

Kryzys w polskim rolnictwie to fakt. Polacy są w tym wszystkim pozostawieni sami sobie. Zalew Polski przez zboże z Ukrainy pogłębia jedynie nieopłacalność bycia rolnikiem nad Wisłą. Od pewnego czasu zboże i rzepak z toczących ze sobą wojnę Ukrainy i Rosji podbija światowe rynki swoimi bardzo niskimi cenami. W takich warunkach polski rolnik może sobie jedynie pluć w brodę, że posłuchał złotoustego Kowalczyka, który napominał producentów, by ci wstrzymali się ze sprzedażą swoich plonów.

Podczas wielu spotkań z organizacjami oraz związkami zawodowymi, takimi jak Oszukana Wieś, ZZR Samoobrona, ZZR Ojczyzna czy ZZR „Korona”, były już minister Kowalczyk (dopiero co podał się do dymisji) tradycyjnie umywał ręce propozycjami, które rolników z dołka nie wyciągną. Ministerstwo rolnictwa – zamiast złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o klauzulę ochronną dla Polaków – proponowało kolejne dopłaty do zbóż i jego eksportu. A przecież nie o to toczy się batalia, bo rolnicy nie chcą jałmużny i uzależnienia od państwa. Chcą się bronić przed nieuczciwą konkurencją z Ukrainy i Rosji.

– Chcemy w porozumieniu z organizacjami rolniczymi ze Słowacji, Węgier i Rumunii zablokować granicę z Ukrainą. Ten protest może potrwać dwa lub trzy dni, bo Komisja Europejska musi zauważyć nasz problem. Trzeba wypracować długotrwałe mechanizmy regulujące napływ produktów z Ukrainy – oświadczył Adrian Wawrzyniak, rzecznik NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Protest mógłby odbyć się w kwietniu.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

Nastroje są bojowe. Nic dziwnego, gdyż opłacalność bycia rolnikiem w Polsce znajduje się pod wielkim znakiem zapytania. Z kryzysu producentów nie wyciągną ani nisko oprocentowane kredyty dla rolników i podmiotów skupujących, ani dopłaty do… transportu na eksport. Związkowcy tego nie chcą. Oni domagają się konkretów, jak np. budowy magazynów na zboża bez konieczności ubiegania się o pozwolenie. Kowalczyk uspokajał tutaj, że „jest wstępna zgoda na takie rozwiązanie”. Jak to się ma do rzeczywistości? Być może znowu trzeba będzie czekać kolejne pół roku.

Puste hasła Okrągłego Stołu Rolniczego

Podczas tzw. Okrągłego Stołu Rolniczego obecny był dr Daniel Alain Korona, pełnomocnik Związku Zawodowego Rolnictwa „Korona”. Po rozmowach ekonomista i były prezes Elewarru studzi i tak szczątkowy entuzjazm, wprost oceniając stanowisko ministerstwa jako niewychodzące naprzeciw oczekiwaniom rolników.

– Reasumując abstrahowano zarówno od realiów legislacyjnych, ekonomicznych, infrastrukturalnych. Nie ustalono żadnych szczegółów, terminów, konkretów, nawet adresatów koniecznych wystąpień, a niektóre postulaty wymagają konsultacji międzyresortowych, chociażby z racji właściwych uprawnień. Są to jedynie „gruszki na wierzbie”, a problem nadpodaży zbóż i rzepaku wciąż pozostaje nierozwiązany. Z tych powodów Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” nie podpisał się pod ww. hasłami Oczekujemy konkretów, kto, kiedy i w jaki sposób zrealizuje ww. postulaty, w szczególności konkretnych projektów rozporządzeń i ustaw, zagwarantowania środków finansowych, bez nakładania dodatkowych obciążeń podatkowych na rolników czy na firmy sektora rolno-spożywczego – wskazuje były prezes Elewarru.

Wicepremier Henryk Kowalczyk co prawda ustąpił ze stanowiska, życząc przy okazji swojemu następcy „sukcesów i rozwiązania problemu”, ale dalej jako wicepremier zapewnia, że postanowienia Okrągłego Stołu Rolniczego są realizowane. Cóż, jeśli jest faktycznie tak, jak wskazuje dr Korona, to rolnicy raczej powinni szykować się do kolejnych protestów.

polskaracja.pl / zzrkorona.blogspot.com

Fot. YT/Telewizja Republika

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net