Mówiono o zamknięciu nieba nad Ukrainą, odwołują loty nad Polską

Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol poinformowała, że od 1 maja „Urząd Lotnictwa Cywilnego wdroży program odwoływania lotów, aby znacząco zmniejszyć liczbę lotów do i z polskiej przestrzeni powietrznej”. Oznacza to, że poważnie zmniejszy się możliwość korzystania z transportu lotniczego. Ponadto krótsze będą godziny operacji lotniczych na Lotnisku Chopina i w Modlinie.

Dziś o godz. 11 rozpoczęła się kolejna runda rozmów między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP) ze Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZKRL). Pierwotnie miały się odbyć w poniedziałek. Jednak wczoraj na podkomisji stałej ds. transportu lotniczego w Sejmie prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) wskazał, iż już w piątek Eurocontrol może rozpocząć procedurę odwoływania lotów nad Polską od 1 maja.

Nagła zmiana stanowiska

Dziś o godz. 14 ULC ogłosiło, że Eurocontrol nie wdrożył procedury. Ponadto mimo „zmniejszonej obsady kontrolerów ruchu lotniczego od 1 maja br. loty z polskich lotnisk regionalnych oraz loty nad Polską powinny odbywać się bez gwałtownych zakłóceń”.

Jednak ponad godzinę później Eurocontrol wydało kolejne oświadczenie. Wskazano, iż „przewiduje się, że liczba kontrolerów będzie wystarczająca, aby podejście do warszawskich lotnisk było wykonywane przez 7,5 godziny dziennie (w godz. od 09.30 do 17), z łączną przepustowością około 170 lotów”.

– Oczekiwano, że w maju oba warszawskie porty lotnicze będą obsługiwać średnio 510 lotów dziennie – podkreślił Eurocontrol.

– Obecnie każdego dnia nad polską przestrzenią powietrzną odbywa się około 700 lotów. Około 300 z nich będzie musiało zostać przekierowanych ze względu na brak kontrolerów ruchu lotniczego. Menedżer sieci Eurocontrol konsultuje się ze swoimi partnerami, aby ustalić, które loty mogą zostać przekierowane i jak najlepiej to osiągnąć, aby zminimalizować skutki, biorąc również pod uwagę wpływ wojny na Ukrainie na dostępność przestrzeni powietrznej – napisano w oświadczeniu.

Wcześniej Eurocontrol oczekiwało przełomu w negocjacjach PAŻP z ZZKRL.

Spór dotyczy 180 z 208 warszawskich kontrolerów ruchu lotniczego. Nie przyjęli oni wypowiedzeń zmieniających zasady na podstawie nowego regulaminu wynagradzania w PAŻP. Agencja rozwiązała więc z nimi umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. 44 kontrolerom termin upłynął z końcem marca. Dla kolejnych 136 upłynie on z końcem kwietnia.

– Eurocontrol i Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotowują się na czarny scenariusz, kiedy to od 1 maja ruchem lotniczym nad całą Polską będzie zarządzać nie 208, a zaledwie 38 kontrolerów ruchu lotniczego – podkreśla money.pl.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net