Minister zdrowia chce dekomercjalizacji szpitali

foto: Redakcja Kontrrewolucja.net ⓒ
foto: Redakcja Kontrrewolucja.net ⓒ

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt ustawy o działalności leczniczej zakładający dekomercjalizację szpitali. Rząd chce odejść od konieczności przekształcania szpitali w spółki kapitałowe w przypadku, gdy placówki są zadłużone. 

Wedle projektu, jeżeli szpital jest już prowadzony w formie spółki, to obowiązywałby zakaz zbywania jego akcji i udziałów prywatnym podmiotom, aby te nie stały się właścicielem większościowym. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł uważa, że nie sprawdziła się dotychczas obowiązująca ustawa, która nakazywała samorządom przekształcanie zadłużonych szpitali w spółki.

– Są takie spółki, które popadają w na tyle daleko idące kłopoty, że jedynym rozwiązaniem, które jawi się przed ich właścicielami – jednostkami samorządu terytorialnego – jest prywatyzacja. Z takimi rozwiązaniami mamy do czynienia w kilku miejscach w Polsce – tłumaczy Radziwiłł.

– Powiatowe szpitale już jako takie nie istnieją, bo zostały zamienione w spółki, najpierw w spółki samorządowe, a obecnie są sprzedawane prywatnym właścicielom. Podsumowując doświadczenie tych kilku lat można, niestety, powiedzieć, że mamy do czynienia z dużą niestabilnością w zakresie prowadzenia szpitali – ocenia minister.

Radziwiłł chce również, by podmioty tworzące miały większy nadzór nad SPZOZ-ami oraz by mogły przekazać swoje obowiązki i uprawnienia dotyczące SPZOZ-u innemu podmiotowi.Nowela ustawy o działalności leczniczej ma zostać obecnie przekazana do Rady Ministrów, zaś przed wakacjami ma trafić do Parlamentu.

Szy/radiomaryja.pl, wprost.pl

 

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net