12 kwietnia 2024
Gospodarka i prawo

Naprawdę będzie z kartonu? W Polsce zaczyna brakować materiałów budowlanych. Ceny rosną w szalonym tempie. „Budowa domu droższa o nawet 30 proc. niż rok temu”

Ceny materiałów budowlanych w Polsce rosną. Eksperci ostrzegają, że może wkrótce dojść do załamania koniunktury na rynku budowlanym, ponieważ nie będzie z czego budować.

Money.pl od dłuższego czasu zwraca uwagę na problem rosnących cen materiałów budowlanych. Nikt nic z tym nie robi, zaś sytuacja pogarsza się z miesiąca na miesiąc.

– Stal w krótkim czasie podrożała blisko dwukrotnie, drewno też, niektórych materiałów nie można w ogóle dostać w hurtowniach. Na styropian trzeba czekać, bo np. brakuje m.in. styrenu grafitowego koniecznego do jego produkcji – powiedział Tomasz Lingo z Hurtowni Styropianu. Dodaje, że średnio koszt budowy domu w stosunku do ubiegłego roku wzrósł nawet do 30 proc..

Cytowany przez portal pan Maciek, który jest wykonawcą domów pod Warszawą zwraca uwagę na wzrost cen stali. – W ciągu ponad pół roku ceny stali wzrosły niemal dwukrotnie. To jest kluczowy dla budownictwa materiał, skoro tak drożeje, to warto zadać pytanie, dlaczego tak się dzieje – powiedział i dodał, że niektórych materiałów zaczyna po prostu brakować. – Gdy dzwonię do hurtowni, słyszę, że np. na styropian trzeba czekać miesiąc. Podobnie jest ze stalą. Ostatnio nie tylko nie wiadomo, kiedy będzie, ale jaką będzie mieć wówczas cenę. Cały harmonogram budowy się więc sypie. A przecież obowiązują mnie terminy. Ta niestabilność i niepewność zaczyna negatywnie odbijać się na rynku – mówił.

Przedstawiciele ogólnopolskiej sieci hurtowni PSB potwierdzają wcześniejsze wypowiedzi. W ciągu ostatniego roku płyty OSB podrożały średnio o 40 proc.. Ceny wszystkich materiałów wykończeniowych wzrosły zaś średnio o 7 proc.. Płytki ceramiczne oraz kuchnie zrobiły się droższe o co najmniej 6 proc., zaś farby i lakiery o 3 proc..

Wydawnictwo Sekocenbud, które monitoruje wzrost cen w budownictwie zwraca z kolei uwagę, że w ostatnim półroczu ceny stali wzrosły o 43-57 proc., zaś o 15 proc. podrożały materiały izolacyjne. Prefabrykaty natomiast zdrożały o 35 proc.. Wydawnictwo zaznacza również, że czekają nas kolejne podwyżki w trzecim kwartale tego roku.

– Materiały budowlane na polskim rynku drożeją w niespotykanym tempie. Takiej sytuacji nie było od ostatniej dekady – skomentował dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego związku Pracodawców Budownictwa. Jak ocenił, „obostrzenia związane z przeciwdziałaniem epidemii na świecie doprowadziły do spadku produkcji materiałów budowlanych”.

– Wydłużyły się także lub przerwały łańcuchy dostaw. W 2020 roku doszło także do wzrostu inflacji, co doprowadziło do wyższych wycen surowców. W budownictwie nie doszło z kolei do spadku zapotrzebowania na usługi budowlane, co poskutkowało nierównowagą między popytem na materiały budowlane a ich podażą – wyjaśnił.

Poseł KO Iwona Kozłowska oficjalnie zapytała premiera, czy rząd ma jakiekolwiek pomysły, by pomóc tym, którzy zaczynają budowę domu. Odpowiedź przyszła z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Oczywiście, nie ma żadnych planów, które miałyby zmienić ceny. Zamiast tego „trwają prace legislacyjne nad nowymi mechanizmami służącymi zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych (m.in. poprzez budowę domu jednorodzinnego) w postaci bonu mieszkaniowego oraz rządowego programu dla spłaty kredytów hipotecznych”.

– Program będzie miał na celu wspieranie rodzin w nabyciu mieszkania lub domu, a nie łagodzenie skutków wzrostu cen m.in. materiałów budowlanych na rynku. Oba instrumenty, jako rozwiązania zawarte w programie „Polski Ład”, będą się wzajemnie uzupełniać poprzez dostosowane do różnych sytuacji życiowych, w tym możliwości finansowych i wielkości gospodarstw domowych – napisano w odpowiedzi na interpelację poseł KO Iwony Kozłowskiej.

– Jeżeli nic się w nie zmieni, to żadne programy pomocowe nie pomogą. Wiele nowych inwestycji może w ogóle nie powstać. Nie mówiąc już o tym, że przeciętnego Kowalskiego nie będzie stać na budowę domu – stwierdził Tomasz Lingo.

money.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net