23 maja 2024
Gospodarka i prawo

Niby groziło przepełnienie szpitali, a w NFZ została gigantyczna nadwyżka pieniędzy

Ze sprawozdania Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wynika, że w budżecie instytucji pozostało 10 mld zł. – Płatnik zeszły rok zakończył z rekordowo wysoką kwotą na plusie. Głównym powodem jest brak wykorzystanych pieniędzy na leczenie – podaje „Dziennik Gazeta Prawna” (DGP).

– W 2021 r. NFZ planował, że może przeznaczyć na świadczenia 120 mld zł, ale ostatecznie wydał 112,5 mld zł, czyli o ponad 6 proc. mniej niż zakładał – czytamy w DGP.

Autorzy sprawozdania wskazują, że istotny wpływ na wynik finansowy miało niepełne wykonanie kosztów świadczeń opieki zdrowotnej. Było to 93,69 proc. wartości planowanej. DGP zwraca z kolei uwagę, że w tej sprawie istotne było również zwiększenie wpływów ze „składki zdrowotnej” do ZUS. Było to 2,5 mld zł.

– To o tyle zaskakujące, że w poprzednich latach nie było takich sytuacji: od 2003 r. wynik finansowy NFZ na koniec roku był albo na minusie, albo wynosił zaledwie kilkaset tysięcy złotych na plus – podkreśla gazeta. Zaznacza również, że w ubiegłym roku potrzeby zdrowotne nie były wcale mniejsze.

– Eksperci podkreślają, że wręcz odwrotnie: po pierwszym pandemicznym roku zapotrzebowanie na pomoc medyczną wzrosło ze względu na gorszy stan zdrowia Polaków – napisano i zaznaczono, że powodem jest brak kadr.

– Sam NFZ przyznaje, że brakuje lekarzy określonej specjalności i wymienia, których, np. neurochirurgii, ortodoncji, psychiatrii dziecięcej, gastroenterologii, endokrynologii, okulistyki zabiegowej – czytamy.

Gazeta cytuje także autorów sprawozdania, którzy przyznają, że coraz częściej lekarze w ogóle nie są zainteresowani NFZ. Prywatne firmy bowiem proponują zdecydowanie lepsze warunki.

– Eksperci wskazują, że ten rok pokazał, że nie tylko pieniądze mają znaczenie – nie zostały wykorzystane, a kolejki pozostały – podsumowano.

Należy tutaj przypomnieć, że na polecenie rządu przez pewien czas w ogóle wstrzymano planowe zabiegi oraz wprowadzono „teleporady”. Działo się to w okresie Wielkiej Histerii.

Przekonywano jednocześnie, że tzw. pandemia doprowadzić może do zapaści państwowej usługi medycznej. Tymczasem środków po prostu nie wykorzystano.

rmf24.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net