Nie będzie większych obniżek podatków. Sejm odrzucił poprawki Senatu

Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy na krótki czas obniżającej VAT na wybrane podstawowe produkty. Opozycja chciała, żeby zmniejszony VAT objął także węgiel, koks czy oleje opałowe.

Sejm głosował nad siedmioma poprawkami Senatu do ustawy czasowo obniżającej VAT. Przypominamy, że obniżona stawka ma obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca. Żywność ma mieć VAT 0 proc., nawozy i gaz 5 proc. na ciepło, zaś na paliwa 8 proc..

W ubiegłym tygodniu Senat, w którym większość ma opozycja, zaproponował siedem poprawek do ustawy. Rozszerzały one katalog towarów z obniżonym do 8 proc. VAT o koks, węgiel, oleje napędowe używane do celów opałowych, oleje opałowe, pozostałe paliwa i LPG do celów opałowych.

Senat chciał także wykreślenia obowiązkowego umieszczenia przez sprzedawców towarów z obniżonym VAT informacji o obniżce przy kasie. Od 1 lutego do dnia 31 lipca musi bowiem – wedle ustawy – widnieć informacja o obniżce VAT.

Posłowie odrzucili dzisiaj wszystkie poprawki bezwzględną większością głosów. Ustawa trafi teraz do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Według ustawy, VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. zmaleje do 0 proc.. Paliwa silnikowe – olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG – mają spaść z 23 do 8 proc.. Nawozy, środki ochrony rośli, ziemia ogrodnicza i inne środki wspomagające produkcję rolniczą mają mieć obniżony VAT z 8 do 0 proc., podobnie VAT na gaz.

VAT za energię cieplną ma spaść z 8 do 5 proc., zaś w przypadku energii elektrycznej utrzymana ma zostać obniżona stawka 5 proc..

businessinsider.com.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net