18 maja 2024
Gospodarka i prawo

Niedzielski ujawnił receptę, którą lekarz wystawił na siebie. Będzie zawiadomienie do prokuratury

Adam Niedzielski opublikował z imienia i nazwiska dane lekarza, który wystawił na siebie e-receptę zawierającą leki psychotropowe. Naczelna Izba Lekarska zamierza złożyć zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

NIL podała, że skieruje zawiadomienie do prokuratury oraz zerwie współpracę z ministrem Niedzielskim.

– Wraz z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy przygotowujemy się do protestu. W takim systemie boimy się leczyć naszych pacjentów, boimy się, że nasze recepty staną się publiczne, a przez to że będą orężem walki politycznej – powiedział Łukasz Jankowski, prezes NIL.

Zwrócono również uwagę na narzędzie, które posiada władza, a które może zostać wykorzystane przeciwko każdemu Polakowi, tj. wgląd w recepty przez władzę.

– Co mają pomyśleć sobie nasi pacjenci? Czy ich dane na pewno są należycie chronione? – zapytał wiceprezes NIL Mateusz Kowalczyk.

– Wysokiej rangi urzędnik państwowy ma taką możliwość, żeby w ramach swoich własnych, można powiedzieć prywatnych potrzeb sprawdzić, kto jakie leki otrzymuje – zwrócił uwagę Piotr Pisula, lekarz Oddziału Neurochirurgii Szpitala Miejskiego imienia Franciszka Raszei w Poznaniu.

To reakcje na ujawnienie zawartości recepty, którą wystawił na siebie lekarz z Poznania. Od niedawna zmieniono sposób wypisywania recept na leki przeciwbólowe i psychotropowe, pod pretekstem walki z patologiami recept internetowych. Ministerstwo wprowadziło zmiany bez konsultacji z lekarzami.

Sam Niedzielski przekonuje, że „przekazanie do powszechnej wiadomości informacji o wystawieniu recepty pro auctore przez lekarza miało na celu przeciwdziałanie bezprawnemu upublicznianiu nieprawdziwych danych”.

– Wymagało to stanowczej reakcji i zniwelowania niepewności pacjentów, która została zasiana wypowiedziami lekarza – twierdził.

tvn24.pl / radiozet.pl

fot. YT/RMF24

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net