15 czerwca 2024
Gospodarka i prawo

Niemiecki import z Rosji zmalał, ale wzrósł na wartości

Choć ilość importu z Rosji do Niemiec spadła o prawie 50 proc. w lipcu, to jego wartość wzrosła o ponad 10 proc.. To efekt nagłych skoków cen gazu i ropy.

Federalny Urząd Statystyczny przekazał w poniedziałek, że choć import z Rosji do Niemiec zmalał, to wzrosła jego wartość. W lipcu wartość niemieckiego importu z Rosji wzrosła o 10,2 proc. – wzrastając do 2,9 mld euro – rok do roku. Jako główną przyczynę wskazano wzrost cen ropy i gazu.

Wartość wzrosła pomimo spadku ilości importu. Według danych urzędu, ilość importu spadła o 45,8 proc..

– Według danych, wartość importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji wzrosła o 1,6 proc. do 1,4 mld euro pomimo znacznie niższych wolumenów tych produktów energetycznych w porównaniu z tym samym miesiącem w 2021 roku. Wartość niemieckiego importu koksu i produktów naftowych z Rosji wzrosła o 72,5 proc., podczas gdy import węgla podwoił swoją wartość na miesiąc przed embargiem UE na import węgla z Rosji w sierpniu. Tymczasem eksport Niemiec do Rosji spadł w lipcu o 56,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – czytamy na kresy.pl.

Portal przytacza też wcześniejszą zapowiedź szefa niemieckiego banku centralnego Joachima Nagela. Ten ogłosił, że na jesień inflacja w Niemczech może być dwucyfrowa. Byłby to „najszybszy wzrost cen w RFN od siedmiu dekad”.

– Problem inflacji nie zniknie w 2023 roku – zaznaczył Nagel.

kresy.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net