NIK skontroluje NBP. Chodzi o potężny dodruk pieniądza. „Dług publiczny wzrósł aż o 290 mld zł”

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) prześwietli dodruk pieniądza przez Narodowy Bank Polski (NBP) – ustalili dziennikarze RMF FM. Kontrolerzy mają sprawdzić, czy bank rzetelnie i zgodnie z przepisami przeprowadzał operacje skupu obligacji.

W ubiegłym roku NBP rozpoczął skup Obligacji Skarbu Państwa na rynku wtórnym, by m.in. uzupełnić rezerwy banków komercyjnych, które wcześniej kupiły od rządu oraz instytucji państwowych obligacje. NIK zwracał już wcześniej uwagę, że przez finansowanie tzw. tarcz antykryzysowych przez PFR i BGK dużo wydatków znalazło się poza ustawą budżetową.

Przekazywanie pieniędzy rządowi przez NBP jest zakazane przez konstytucję. Okrężne przekazanie jednak jest już legalne. Prezes NBP Adam Glapiński w kwietniu ubiegłego roku przekonywał, że „bank nie finansuje wydatków rządowych i nie monetyzuje długu” tylko „działa na rynku obligacji i papierów wartościowych i zapewnia płynność (bankom)”.

NIK sprawdzi również, czy podczas skupu nie naruszono prawa oraz zasad bezpieczeństwa i przyjrzy się skutkom finansowych tych działań, m.in. inflacji.

– Przedstawiłem w Sejmie analizę wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej wraz z opinią Kolegium Najwyższej Izby Kontroli w przedmiocie absolutorium dla Rady Ministrów za rok 2020. NIK pod moim kierownictwem zwróciła uwagę na nierównowagę finansów publicznych oraz niekontrolowany wzrost długu publicznego, który liczony według metodologii Unii Europejskiej wzrósł aż o 290 mld złotych. Wcześniejsze zwiększenie długu publicznego, obliczonego według tej metodologii, o podobną wartość, jaką zaobserwowano w jednym tylko 2020 r., trwało prawie 10 lat – oświadczył prezes NIK Marian Banaś w oświadczeniu wygłoszonym po zatrzymaniu jego syna.

– Zaprezentowane ustalenia wyników kontroli (…) wzbudzają mój uzasadniony niepokój o stan finansów publicznych państwa – stwierdził Banaś.

rmf24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

One thought on “NIK skontroluje NBP. Chodzi o potężny dodruk pieniądza. „Dług publiczny wzrósł aż o 290 mld zł”

  • 31 lipca 2021 o 12:21
    Permalink

    Brawo P. PREZEDIE BANAS WALIMY W TEN KACZY KUPER A POLACY WYCHODZIMY NA ULICE I DOKONUJEMY OBYWATELSKICH ZATRZYMAN TYVH ZBTODNIARZY !!!!!!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.