27 września 2023
Gospodarka i prawo

Nowe przepisy od piątku. Kierowcy zapłacą nawet kilkaset proc. więcej za OC

W piątek wchodzą w życie nowe przepisy, przez które obowiązkowe OC dla kierowców może być nawet o kilkaset proc. droższe, niż wcześniej. Na szczęście, firmy nie mają obowiązku korzystać z danych, do których na mocy ustawy otrzymają dostęp. Ponadto nie będą w stanie od razu wdrożyć nowych systemów.

Od 17 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące udostępniania firmom ubezpieczeniowym dodatkowych danych o kierowcach. Chodzi o zakup OC.

Założenie jest takie, że im więcej ktoś ma punktów karnych na koncie, tym więcej zapłaci za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. „Moto Interia” podkreśla, że stawka OC może być przez to zwiększona nawet o kilkaset procent.

Choć przepisy zmieniają się od piątku, na szczęście – jak podkreśla Polska Izba Ubezpieczeń – nie zostaną wdrożone od razu.

– Zakłady ubezpieczeń potrzebowały będą czasu na uzyskanie odpowiednich certyfikatów dostępu, przygotowanie taryf itp. Póki co trudno jest więc określić konkretną datę, od której dany zakład wprowadzi taryfikator uwzględniający punkty karne i mandaty – napisano w komunikacie.

Ponadto firmy ubezpieczeniowe nie mają obowiązku korzystania z dodatkowych tych danych i mogą stosować stare stawki. W efekcie, firmy, które nie przyjmą uprawnień nadanych przez rząd, mogą oferować zdecydowanie tańsze ubezpieczenie, niż konkurencja, która z nowych przepisów skorzysta.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net