3 marca 2024
Gospodarka i prawo

Obowiązek nalepki na szybę oraz karta pojazdu znikną od 4 września

Od 4 września urzędy przestaną wydawać nalepkę na szybę podczas rejestracji pojazdu. Nie trzeba będzie również posiadać ich na szybie.

– Osoba, która nie będzie chciała zachować na przedniej szybie pojazdu nalepki kontrolnej, z dniem 4 września 2022 r. będzie mogła ją usunąć. Od tego dnia nie będzie również obowiązku przekazywania karty pojazdu w przypadku przeniesienia na inną osobę własności zarejestrowanego pojazdu – powiedział PAP Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Jest to część tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Dotychczas w jego ramach zniknął obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych po zakupie używanego samochodu wcześniej zarejestrowanego w Polsce oraz – w pewnych sytuacjach – obowiązek posiadania prawa jazdy przy sobie czy dowodu rejestracyjnego.

Od 4 września zniknie obowiązek posiadania na szybie nalepki kontrolnej z powtórzonym numerem rejestracyjnym. Nalepki nie będą również wydawane przez urzędy. Dotychczas używane będzie można zdjąć.

Ponadto urzędy nie będą wydawały już kart pojazdu. Wydane wcześniej karty utracą ważność.

– W razie sprzedaży samochodu zniknie również obowiązek przekazywania karty pojazdu kolejnemu właścicielowi. Posiadacz karty pojazdu może zachować ją jako pamiątkę, zniszczyć lub oddać dokument w starostwie – podaje portal autokult.pl.

Zmiany przyniosą niewielkie oszczędności dla Polaków. Osoba rejestrująca pojazd sprowadzony z zagranicy zaoszczędzi 75 zł za kartę pojazdu, 18,5 zł za wydanie nalepki i 1 zł opłaty ewidencyjnej. Razem daje to mniej, niż 100 zł. W przypadku rejestracji samochodu wcześniej zarejestrowanego oszczędność wyniesie 19 zł.

– Od 4 września koszt zarejestrowania samochodu osobowego będzie wynosił 161,50 zł (dziś jest to 256 zł), a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego w kraju bez zachowania dotychczasowych tablic  - 180,5 zł. Koszt zarejestrowania samochodu osobowego przy zachowaniu tablic rejestracyjnych poprzedniego właściciela pojazdu wynosi 81 zł, a w przypadku, gdy nie wydaje się pozwolenia czasowego  –  67 zł – wylicza portal.

autokult.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net